Češi a Slováci pracují skoro nejvíc v EU. Ale má to háček

Ekonomika
2. 8. 2013 22:00
Podle statistiků loni odpracoval v Evropské unii v hlavním zaměstnání každý zaměstnanec v průměru 37,3 hodiny týdně. Češi o více než tři hodiny více (ilustrační foto).
Podle statistiků loni odpracoval v Evropské unii v hlavním zaměstnání každý zaměstnanec v průměru 37,3 hodiny týdně. Češi o více než tři hodiny více (ilustrační foto).

Nejpracovitějšími národy jsou v Evropské unii Řekové, Češi a Slováci. Alespoň podle počtu hodin, které týdně odpracují. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na základě údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

Podle statistiků loni odpracoval v Evropské unii v hlavním zaměstnání každý zaměstnanec v průměru 37,3 hodiny týdně. Nejvyšší průměr přitom vykazovalo Řecko - 42,0 hodiny na pracujícího člověka týdně - následované Českou republikou se 40,9 hodinami a Slovenskem se 40,8 hodinami. "V Nizozemsku se odpracovalo obvykle v průměru o deset hodin týdně méně než u nás. Nižší je i ve všech severských státech, Irsku a Německu," říká Marta Petráňová z oddělení pracovních sil a rovných příležitostí ČSÚ.

Důvodem je nízký podíl pracovních úvazků, který v českých zemích a na Slovensku patří k nejnižším v Evropě. Podle výsledků výběrového šetření provedeného statistickým úřadem dosáhl vloni v Česku počet pracujících na zkrácený úvazek 238,2 tisíce, což je pět procent z celkového počtu pracujících ve věku 15 až 64 let. Na kratší pracovní dobu byly zaměstnány především ženy, které se na počtu zkrácených pracovních úvazků podílejí třemi čtvrtinami. Nejčastěji pracovaly v obchodních organizacích, ve školství a zdravotnictví. Muži pracovali na zkrácené pracovní úvazky nejvíce ve zpracovatelském průmyslu.

Na Slovensku dosahoval podíl zkrácených pracovních úvazků čtyř procent a v Řecku 6,7 procenta. Jejich nejnižší podíl byl v Bulharsku, 2,2 procenta. Průměr Evropské unie je přitom 19,2 procenta. Největší podíl zkrácených pracovních úvazků v hlavním zaměstnání je v Nizozemí, 49,2 procenta. Za ním následuje s 25,9 procenta Velká Británie a Severní Irsko a s 25,7 procenta Německo.

Počet odpracovaných hodin ovšem o produktivitě práce a úspěšnosti ekonomiky příliš nevypovídá. V nich se totiž Česku příliš nedaří. Například hrubý domácí produkt (HDP) podle posledních údajů z prvního čtvrtletí letošního roku neroste mezikvartálně již sedm čtvrtletí za sebou. Posledním obdobím, ve kterém došlo k mezičtvrtletnímu růstu HDP, bylo druhé čtvrtletí roku 2011.

V prvním čtvrtletí HDP mezikvartálně klesl o 1,1 procenta, meziročně pak o 2,2 procenta. "Vážnost současné situace spočívá v přetrvávání recese, která je nejdelší v historii České republiky," konstatují statistici.

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ