Češi loni zchudli, lépe jsou na tom i Portugalci

Ekonomika
21. 6. 2011 12:52
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Češi v porovnání s ostatními Evropany loni "zchudli". Zatímco ještě v roce 2009 jim v přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele patřila v sedmadvacetičlenné EU 17. příčka, podle zveřejněných odhadů Eurostatu za rok 2010 klesli až na 19. pozici. Přeskočili je Malťané a Portugalci.

Statistici ve srovnání použili takzvané standardy kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka užívaná k mezinárodním srovnáním. Do jisté míry se v ní totiž vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

Bohatství Čechů v tomto směru představuje 80 procent průměru EU, což je stejné, jako tomu bylo v roce 2009, tehdy však za ČR byly již zmiňovaná Malta i nyní dluhovou krizí těžce postižené Portugalsko.

Zdaleka nejlépe jsou na tom v unii Lucemburčané (283 procent průměru EU). I když v jejich případě se na těchto výsledcích odráží do značné míry i skutečnost, že tam jezdí spousta lidí pracovat z okolních zemí. V Lucembursku tak přispívají v hospodářskému růstu, avšak nejsou zahrnuti při poměření množstvím lidí. Na opačném pólu naopak figurují Bulhaři (43 procent) a Rumuni (45 procent).

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Analytici: Český průmysl stagnuje a světlo na konci tunelu ještě není vidět

Ekonomika
6. 11. 2025

V Brně dnes začíná čtyřdenní cestovatelský veletrh Caravaning Brno

Ekonomika
6. 11. 2025

Termín dokončení rekonstrukce OD Kotva v Praze vlastník posunul na rok 2028

Ekonomika
6. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ