Češi s vymáháním dluhů od Slováků nepospíchají

Ekonomika
16. 10. 2016 14:20
Slovenská vlajka (ilustrační foto).
Slovenská vlajka (ilustrační foto).

České firmy vymáhají po slovenských v průměru 170 tisíc korun, naopak slovenské po českých 31 tisíc Kč. Češi s vymáháním na Slovensku vyčkávají průměrně deset měsíců, doma jen pět. Slováci Čechům na zaplacení dluhu dávají jen o dva měsíce více než svým krajanům. Vyplývá to z údajů inkasních agentur EOS KSI ČR a EOS KSI Slovensko.

"V zahraničí obvykle hraje roli silná jazyková bariéra, kvůli které firmy vyčkávají. U slovenských dlužníků můžeme ale tento důvod pominout. Rozhodujícím faktorem je tak neznalost prostředí a legislativy. Podnikatelé také často netuší, na koho se v cizí zemi mohou obrátit," komentoval důvody vyčkávání s nezaplacenými fakturami jednatel EOS KSI Vladimír Vachel. Existují podle něj dokonce i případy, kdy věřitel částku zcela promine a na vymáhání rezignuje.

Co se týče vymáhání dluhů, platí pravidlo, že čím dříve se situace začne řešit, tím větší je šance na návrat peněz. Slovenské firmy mají například zkušenost s horší platební morálkou u faktur po splatnosti, zaplacení opožděných faktur tam trvá průměrně až osm měsíců. V ČR je to o měsíc méně. Také proto nemají s dlužníky takovou trpělivost.

Tuzemští věřitelé se tomuto trendu přizpůsobují pomaleji a těch, kteří neriskují a domáhají se zaplacení dluhu za hranicemi státu, je stále relativně málo. "Dluhy fyzických osob se na obou stranách hranic k vymáhání předávají dokonce jen zřídka," dodal Vachel.

Slovenští podnikatelé téměř v polovině případů považují za nutnost předávat pohledávky ke zpracování inkasním společnostem. Češi se v tomto ohledu liší, převládá interní správa pohledávek, která je často doplněna externí právní službou.

Podle průzkumu European Payment Practices 2016 společnosti EOS Group narostl v letošním roce počet fyzických osob, které neplatí své dluhy záměrně, z 15 na 20 procent. Z velké části však může za nezaplacené pohledávky zapomnětlivost (30 procent). Nejčastějším důvodem pro nezaplacené faktury jsou problémy s hotovostními toky klientů (35 procent).

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ