Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 3. čtvrtletí proti stejnému loňskému období o 1068 korun na 23 350 Kč. Meziročně se tak zvýšila o 4,8 procenta. Reálná mzda se zohledněním inflace stoupla o 4,7 procenta.
Informoval o tom v pátek Český statistický úřad s tím, že je to nejvyšší růst reálné mzdy za posledních osm čtvrtletí. Vliv na to mělo zejména propouštění zaměstnanců s nižšími platy a pokles nemocnosti.
"Firmy stále ještě zbavují části svých zaměstnanců, a to především těch s nižšími příjmy," říká Petr Dufek z ČSOB. "Po přepočtu na nižší počet pracovníků pak průměrná mzda statisticky roste rychleji, aniž by to zaměstnanci museli vůbec pocítit na svých výplatních páskách", dodal.
Platy stouply v podnikatelské i nepodnikatelské sféře. U podnikatelů se průměrná mzda zvýšila o 4,5 procenta, tedy o 1004 korun na 23 165 Kč, a reálná mzda vzrostla o 4,4 procenta. V nepodnikatelském sektoru byl růst ještě vyšší, průměrná mzda vzrostla o 1292 korun (o 5,6 procenta) na 24 170 Kč a reálná stoupla o 5,5 procenta. Celkový objem platů klesl o 2,4 procenta a počet zaměstnanců o 6,9 procenta.
"Zarážející je mzdová akcelerace hlavně ve veřejném sektoru, kde k ní došlo při stoupající zaměstnanosti, uvádí ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. "Objem mezd vyplacených státními organizacemi stoupl meziročně o plných 7,3 procenta a významně tak přispívá k letrošnímu rekordnímu schodku rozpočtů," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci čarovali s rozpočtem, Janota hrozí odchodem
Každý třetí Čech bude na dárcích šetřit, zjistila SC&C
Komu platy rostly nejvíce?
Podle nové metodiky průměrná mzda klesla od července do září o 1,2 procenta v odvětví ubytování, stravování a pohostinství a o 0,1 procenta v oboru těžba a dobývání. Nízký relativní růst statistici zaznamenali u ostatních činností a administrativních a podpůrných činností.
Naopak nejvyšší nárůst byl v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o 10,3 procenta. O 7,8 procenta narostly platy ve sféře zdravotní a sociální péče a o 7,7 procenta v oboru činnosti v oblasti nemovitostí.
Nejvyšší nominální mzda v peněžnictví a pojišťovnictví byla zhruba 3,4krát vyšší než nejnižší nominální mzda v odvětí ubytování, stravování a pohostinství.
Ilustrační foto: archiv Týdne a Jan Zatorsky