Poslanci čarovali s rozpočtem, Janota hrozí odchodem
02.12.2009 15:36
Poslanci poslali návrh státního rozpočtu do závěrečného schvalování. Navrhli v něm přesuny v řádu miliard korun. Čáry z dílny poslanců se však nelíbí ministru financí Eduardu Janotovi. Dokonce pohrozil odchodem.
Janota se již před začátkem jednání přimlouval pouze za zvýšení peněz na sociální služby. "Já osobně nebudu podporovat žádný pozměňovací návrh než ten příslib, který jsem dal. To znamená řádově dvě až tři miliardy korun na sociální péči," uvedl ministr.
Sociální demokraté podle očekávání vznesli návrhy v objemu asi dvanácti miliard korun, což ODS tvrdě kritizovala. Přesto mají některé šanci na schválení. Podpoří je komunisti a lidovci.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovnou prošlo navýšení schodku rozpočtu o 14 miliard
Janota se postavil i proti některým doporučením rozpočtového výboru. Patří k nim převod 190 milionů korun z peněz na státní dluh na financování programů EU. Ministrovi se nelíbí ani přesun 169 milionů korun na platy v resortu zemědělství.
Adventní atmosféra ve sněmovně
ČSSD hodlá dorovnat peníze na sociální služby o 3,8 miliardy korun. Exministr financí Bohuslav Sobotka pak navrhl navýšit peníze na platy zaměstnanců státu o téměř sedm miliard korun, z toho na platy učitelů by mělo jít 3,1 miliardy. Další 1,5 miliardy pak socialisté přihodili zemědělcům.
"V této adventní atmosféře jednání Poslanecké sněmovny je opravdu zcela zjevné, že se blíží Vánoce, respektive rozdávání dárků," komentoval návrhy ČSSD místopředseda ODS Petr Nečas.
Změny v rozpočtu ovšem chtěl i bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ministerstvům chtěl sebrat z peněz na spotřební výdaje částku zhruba dvě miliardy korun, která by šla na pomoc malým obcím do deseti tisíc obyvatel, jež poškozuje propad daňových příjmů. "Neměli bychom si zakrývat, že se jedná o Kalouskova medvěda," kritizoval Kalouska Nečas.
Janota o své budoucnosti
"Pokud by prošly všechny změny rozpočtu, nezbylo by z úsporného balíčku nic," prohlásil Janota. V tom případě by zvážil, zda má smysl zůstat ve funkci.
"Za této situace bych si musel sám před sebou položit otázku, do jaké míry má moje práce smysl, do jaké míry jsem schopen něco přinést pro veřejné finance, do jaké míry mohu něco změnit či nikoli," prohlásil ministr financí. "Já tím nijakým způsobem nevyhrožuji nebo v žádném případě nechci na tom stavět další průběh jednání o rozpočtu," zdůraznil však Janota.
Ministr financí sváděl tvrdé boje už kvůli úsporným opatřením, která snižovala schodek rozpočtu na příští rok z 230 na 170 miliard korun.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.