Česká firma dodá Ukrajině desítky obrněnců a houfnic

Ekonomika
3. 5. 2018 11:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Desítky obrněných vozidel a samohybných houfnic dodá česká firma Excalibur Army ukrajinské armádě. Hodnota zakázky je v řádu stovek milionů korun. Uvedl to deník E15 na základě vyjádření skupiny Czechoslovak Group, do které firma patří. Na dodávce spolupracuje česká firma s polskou společností Wtorplast.

Součástí dodávky jsou bojová vozidla pěchoty BVP-1, vyráběná v Československu do roku 1989, po generální opravě a ruské houfnice 2S1 Gvozdika, které se vyráběly i v Polsku a byly ve výzbroji české armády. Technika se vyváží na Ukrajinu přes Polsko se souhlasem českého licenčního orgánu, řekl deníku mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Přesný počet a hodnotu objednaných vozidel nechtěla skupina zveřejnit.

Průmyslový a zbrojařský holding Czechoslovak Group, který se v minulosti jmenoval Excalibur Group, zastřešuje zhruba dvě desítky společností. Firma Excalibur Army obchoduje s vojenským materiálem. V minulosti například dodala raketomety indonéské armádě a poskytuje materiál i služby české armádě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

ilustrační foto

Benzín a nafta zdražily o haléře. Žádnou paniku, v Rusku jsou na tom mnohem hůř

Ekonomika
18. 9. 2025
ilustrační foto

Sklizeň jablek bude nadprůměrná. Pomohly deště, loni ji naopak zničil mráz

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 11:54

Tunel Blanka slouží už deset let. Na zklidnění dopravy ale Praha stále čeká

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:36

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ