Česká národní banka (ČNB) provádí letos stejně jako loni takzvanou dohlídku v J&T Bance, informoval týdeník Respekt. V loňském roce ČNB prověřovala banku proto, že půjčila firmám v rámci své vlastní skupiny o šest miliard korun více, než povoloval zákon. Letos centrální banka důvody opakovaného šetření nechce komentovat. Činnost J&T Banky se podle Respektu má zabývat také americká centrální banka Fed.
Kromě objasnění finančních vazeb v rámci své skupiny musela v minulosti J&T Group splnit i další požadavky ČNB. K tomu potřebovala sehnat miliardy korun, uvedl týdeník. Proto byla donucena prodat části podílů ve dvacítce svých nejvýnosnějším firem, ve kterých tím přišla o většinový podíl.
V důsledku těchto operací vznikl Energetický a průmyslový holding (EPH), v němž J&T stejně jako skupina PPF podnikatele Petra Kellnera drží 40 procent, zbylých 20 procent akcií získal dřívější partner J&T Daniel Křetínský. Ten Respektu potvrdil, že skupina J&T tak od PPF i jeho samotného získala dohromady 13 miliard korun.
Zájem centrální banky o finanční operace skupiny podle Respektu vzbudila také koupě elektrárny Opatovice, akcií v Pražské teplárenské, Energotransu, či německé těžební firmy Mibrag, kterou skupina koupila napůl s energetickou společností ČEZ. Cena všech těchto investic představuje téměř třicet miliard korun, na které musela skupina sehnat zdroje. Mluvčí skupiny J&T v České republice Petr Málek potvrdil, že J&T Banka se na přípravách financování podílela, samotný úvěr však prý neposkytla.
ČTĚTE TAKÉ: Antimonopolní úřad zkoumá tajnou smlouvu ČEZ, J&T a EnBW
J&T: Fotky z Toskánska si objednal Czech Coal
Americký Fed se pak podle informací Respektu o aktivity banky zajímá proto, že jednou z jejích kreditních karet byla zaplacena koupě blíže nespecifikované nemovitosti v Kalifornii. V karibském Barbadosu navíc funguje J&T Bank & Trust Corporation, v níž mají vklady i občané USA.
V loňském roce se o aktivity banky zajímala také britská vyšetřovací komise v souvislosti s rozsáhlou korupcí na ostrovech v Karibiku, které jsou součástí britských držav. Britové podezírají firmu Arling Anstalt, že uplácela tamního premiéra. Jeho vláda poskytla v roce 2006 téměř zadarmo do pronájmu na 99 let 300 hektarů pozemků na souostroví Turks a Caisos slovenskému miliardáři Máriu Hoffmannovi.
J&T na těchto pozemcích spolu s ním plánovala postavit luxusní hotel za 600 milionů dolarů (zhruba 11,3 miliardy Kč), premiér karibských ostrovů podle týdeníku dostal o rok později od pražské pobočky J&T Banky půjčku ve výši šesti milionů dolarů.
Britové premiéra následně zbavili funkce a dosadili na ostrovy vlastního guvernéra a soudce, vyšetřovací komise totiž označila půjčku za úplatek. Jednatelem firmy Arling Anstalt je Markus Hasler z Lichtenštejnska, který je podepsán pod smlouvou o pronájmu toskánské vily, kde šéf ODS Mirek Topolánek trávil loňskou dovolenou.
Zveřejnění fotografií z pobytu Topolánka, ale i místopředsedy ČSSD Milana Urbana, šéfa ČEZ Martina Romana a dalších vlivných podnikatelů a lobbistů v Itálii vedlo v létě tisk ke spekulacím o tom, proč se tam sešli, co tam řešili a nakolik jsou politici ovlivňováni lobbisty. I v takzvané toskánské kauze J&T figurovala, její manažer Ondřej Popelka zprostředkoval prodej vily Haslerově společnosti Raben Anstalt.
Foto: Jan Zatorsky