Česká republika by nyní mohla zavést euro

Ekonomika
2. 4. 2007 11:06
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV loňském roce Česko splnilo v hlavních ukazatelích maastrichtská kritéria potřebná pro přijetí eura. Deficit veřejných financí se loni snížil na 2,95 procenta hrubého domácího produktu z 3,53 procenta v roce 2005. Veřejný dluh v poměru k HDP mírně klesl na 30,37 procenta z 30,42 procenta v předminulém roce. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). 

K tomu, aby země mohla zavést společnou evropskou měnu, nesmí deficit veřejných financí přesáhnout tři procenta a veřejný dluh 60 procent HDP.

Deficit veřejných financí loni v meziročním srovnání klesl o deset miliard na 94,5 miliardy korun. Veřejný dluh se loni zvýšil o 70 miliard korun na 973 miliard korun. Hrubý domácí produkt loni stoupl na 3,2 bilionu korun.

V letošním roce by podle odhadů ministerstva financí měl deficit veřejných financí stoupnout ke čtyřem procentům HDP. Kvůli rostoucímu zadlužování proto vláda chystá reformu veřejných financí, kterou projedná a v úterý představí veřejnosti.

Hlavními důvody poklesu deficitu byly podle Ludmily Vébrové z ČSÚ zvýšené příjmy státu, a to hlavně daně z výroby a dovozu, běžné daně z příjmů, příjmy z dividend a příjmy z příspěvků na sociální zabezpečení. "Největší vliv měly zvýšené příjmy z příspěvků na sociální pojištění," uvedla Vébrová s tím, že celkově zvýšení příjmů činilo zhruba 50 miliard korun. Úřad podle ní neočekává zásadní revizi údajů.

Pondělní informace ČSÚ jsou součástí tzv. notifikace vládního deficitu a dluhu. Tu provádí a předkládá Evropské komisi každá členská země EU vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce i pro běžný rok, a to vždy ke konci března a září. "Vyjádření Komise EU lze očekávat v druhé polovině dubna 2007," uvedl statistický úřad. Údaje za rok 2006 sestavil ČSÚ z předběžných informací získaných z vládních organizací s využitím matematicko-statistických metod a kvalifikovaných odhadů.

Ve vládním deficitu a dluhu se odráží hospodaření všech institucí zařazených v sektoru vládních institucí, což jsou organizační složky státu, územní samosprávné celky, některé příspěvkové organizace, státní a jiné mimorozpočtové fondy (například Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond a Vinařský fond), Správa železniční dopravní cesty, transformační instituce jako Česká konsolidační agentura, veřejné vysoké školy a zdravotní pojišťovny.

Poměr vládního dluhu k HDP se předloni v eurozóně zvýšil na 70,8 procenta z 69,8 procenta v roce 2004. Podobný vývoj zaznamenala celá Evropská unie, kde tento poměr vzrostl na 63,2 z předchozích 62,4 procenta.

Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, nebezpečí ekonomové vidí spíše do budoucna v možném rychlém růstu dluhu.

Maastrichtská kritéria:
    
    - Cenová stabilita
    Růst inflace nesmí být o 1,5 procentního bodu vyšší, než byla míra v předcházejícím roce ve třech zemích EU s nejnižší mírou inflace.
    
    - Rozpočtový deficit
    Obecně musí být nižší než 3 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
    
    - Zadluženost
    Zadluženost země nesmí překročit 60 procent HDP, i když je možné, aby stát s vyšší mírou zadluženosti přijal euro za předpokladu, že se jeho zadluženost trvale snižuje.
    
    - Úroková míra
    Dlouhodobá úroková míra nesmí být o dva procentní body vyšší, než byla tato míra v předcházejícím roce ve třech zemích EU s nejnižší mírou inflace.
    
    - Směnné kurzy
    Kurz měny se dva roky (zpravidla před přijetím eura) nevychýlí z pásma daného Evropskou unií. ČR dosud do tzv. systému ERM II nevstoupila.
    
    

2003200420052006
Deficit sektoru vládních institucí (v % HDP)6,622,913,532,95
Dluh sektoru vládních institucí (v % HDP)30,0730,7530,4230,37
HDP (v bilionech Kč)2,582,782,973,20

Foto: Leonhard Foeger

Autor: ČTK

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ