Za čtvrtletí vykázaly zisk 14,7 milionu korun. Ještě loni ve stejném období hospodařily se ztrátou 240 milionů. Na setkání s novináři to ve čtvrtek uvedl generální ředitel drah Josef Bazala s tím, že dráhy tak letos plní svůj podnikatelský plán. Navíc dostanou od Evropské unie půjčku 30 milionů eur na nákup nových vlaků.
Za celý rok firma očekává zisk 50 milionů korun. Pokud se plán podaří naplnit, půjde o vůbec první zisk od vzniku Českých drah v roce 1993.
Tržby a přepravní výkony drahám rostly v osobní i nákladní dopravě. Za přepravu cestujících podnik utržil o téměř 13 procent více než ve stejném období loni, celkem přes 1,2 miliardy Kč. Vlakem cestovalo 46,3 milionu pasažérů, což je meziročně o 170 tisíc více. Větší počet cestujících přepravily vlaky především na dálkových trasách.
Množství přepraveného nákladu vzrostlo o 6,5 procenta na 21,3 milionu tun. Tržby nákladní dopravy se zvýšily o 8,1 procenta na 4,2 miliardy Kč. Největší nárůst zaznamenaly dráhy u vnitrostátní dopravy, přičemž nejvíce se po železnici vozí ocel, železo, uhlí a automobily. Nejlukrativnějším regionem je pro dráhy Ostravsko. Kvůli větrné kalamitě v lesích se ve zvýšené míře přepravovalo také dřevo.
"Zisk je výsledkem rozsáhlých změn, kterými České dráhy prošly za poslední dva roky," řekl Bazala. Na mysli měl především snížení počtu zaměstnanců oproti roku 2003 o 20 procent. V současné době dráhy zaměstnávají 55 tisíc lidí. Výkony jsou podle Bazaly stejné jako před propouštěním, což znamená, že výrazně vzrostla produktivita práce.
Počet zaměstnanců mateřské společnosti se bude snižovat i letos. Dráhy totiž čeká největší změna struktury od vzniku akciové společnosti v roce 2003 a tou je vyčlenění nákladní dopravy do samostatné společnosti ČD Cargo, a. s. Do nové firmy přejde 13 tisíc zaměstnanců. Podle Bazaly vznikne ČD Cargo nejdříve k 1. srpnu nebo k 1. září.
Samostatné ČD Cargo vzniká především proto, aby se zprůhlednilo financování Českých drah. Kritikům hospodaření společnosti se nelíbí zejména křížové financování osobní dopravy ze zisků nákladní dopravy. ČD Cargo bude moci efektivněji investovat do svého vlastního rozvoje, především do nákupu nových vagonů. "Nechceme opakovat závěr loňského roku, kdy jsme neměli dostatek provozuschopných vagonů na uhlí," uvedl Bazala.
Dalších 10 tisíc lidí převezme od 1. ledna 2008 Správa železniční dopravní cesty, na kterou přejdou činnosti spojené s provozováním kolejových cest, například údržba tratí, trakčního vedení nebo zabezpečovacích zařízení. Po propuštění zhruba tisíce lidí, jejichž práci zastane automatický systém, zbude drahám asi 31 tisíc zaměstnanců.
Co se týče cen jízdenek, nechystají dráhy podle Bazaly na letošní rok žádné zdražování. "Diskutujeme pouze nad změnou struktury služeb v první třídě v pendolinu," informoval Bazala. Jak uvedl, cestující by v první třídě uvítali větší škálu služeb, za což jsou údajně ochotni platit více peněz. Lístek do první třídy pendolina nyní stojí na trase Praha-Ostrava 600 korun.
Podobně komfortních vlaků jako pendolino by měly ČD v budoucnu provozovat více. Nové soupravy schopné jet rychlostí až 160 kilometrů v hodině budou potřeba po dokončení koridorů do Českých Budějovic a Plzně, kde dráhy chtějí konkurovat silniční dopravě. "To je ale zatím ve stadiu úvah," uzavřel Bazala, podle kterého by pořízení nových vlaků nemělo být tak nákladné jako v případě pendolin.
České dráhy dostanou půjčku 30 milionů eur
Evropská komise nevznesla žádné námitky proti státní záruce na úvěr pro České dráhy na nákup nových vlaků. Půjčku ve výši 30 milionů eur (asi 840 milionů korun) drahám poskytne sdružení evropských železnic Eurofima a peníze poputují především na nákup nových příměstských jednotek. Podle komise toto opatření přispěje k rozvoji železniční dopravy v ČR a je slučitelné i s evropským právem.
Mluvčí ČD Ondřej Kubala řekl, že firma nakoupí za získané peníze moderní patrové soupravy CityElefant a vysokorychlostní lokomotivy řady 380, které jsou schopny jet až 200 kilometrů v hodině.
Postup EK uvítali představitelé českého ministerstva dopravy. "No konečně, na výsledky notifikace čekáme od začátku letošního roku," zprostředkoval stanovisko úředníků mluvčí Karel Hanzelka. Rozhodnutí komise podle něj umožní úřadu pokračovat v přípravě zákona o poskytnutí státní záruky na úvěr pro ČD. "Můžeme uzavřít meziresortní připomínkové řízení a návrh zákona předložit vládě," řekl.
Podle komise má státní záruka omezený dopad na obchodní podmínky. ČD hradí jednak úrokovou sazbu za úvěr, byť výhodnější než při standardních tržních podmínkách, a jednak záruku. Ta se navíc vztahuje pouze na osobní železniční dopravu v ČR, což je odvětví, které podle pravidel Evropské unie ještě není otevřené hospodářské soutěži.
"Kolejová vozidla společnosti České dráhy pro osobní dopravu jsou velmi zastaralá a je třeba je nahradit, aby se omezila jejich poruchovost a zvýšila spolehlivost a bezpečnost služeb osobní železniční dopravy v České republice," uvedla Evropská komise.
Foto: ČTK