<span>České firmy</span> stále častěji sídlí v cizině

Ekonomika
4. 10. 2007 07:56
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPřibližně patnáct procent českých firem má své sídlo v zahraničí. Podle průzkumu společnosti Dun & Bradstreet, o jehož výsledcích informuje deník Hospodářské noviny, je v současnosti kontrolováno z ciziny téměř 32 000 firem, tedy zhruba o 5000 více než před rokem.

Cizinci ovládají podle deníku celkově majetek převyšující 641 miliard korun, tedy skoro čtvrtinu zveřejněného celkového kapitálu v Česku. Tuzemští majitelé přenechávají investorům z ciziny většinový podíl, případně se sami stěhují za hranice kvůli daňovému zvýhodnění.

Největší kapitál kontrolují vlastníci v zemích "daňového ráje". Z Nizozemska je ovládáno téměř 248 miliard korun, proti roku 2006 to představuje nárůst o 32 procent. Druhé je v podílu ovládaného kapitálu Německo se 180 miliardami a třetí Británie se 126 miliardami korun. Největší meziroční nárůst, o 79 procent, zaznamenali analytici u Lucemburska, které letos kontroluje zhruba 47 miliard korun kapitálu.

Nejvíce firem, 4097, ovládá Německo, následují Rusko se 1987 společnostmi a Slovensko s 1823 firmami. Rusko má také ze všech států nejvyšší nárůst počtu ovládaných společností, proti loňskému roku o 28 procent.

"Rusové ovládají sice mnoho firem, ale spíš s menším kapitálem. Naproti tomu, když už něco vlastní například Japonci, jsou to daleko větší investice," řekl deníku analytik David Marek ze společnosti Patria Finance.

Podle statistik vychází na jednu japonskou společnost působící v Česku kapitál vyšší než půl miliardy korun. Je to však hodně ovlivněno investicemi Toyoty u Kolína či Matshushity v Plzni, uvádějí noviny.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Francie vybrala na nové dani pro bohaté jen čtvrtinu plánovaného výnosu

Ekonomika
24. 1. 2026

Pražské letiště nabízí cestujícím digitální asistentku místo SMS notifikací

Ekonomika
23. 1. 2026
ilustrační fotografie

Cena stříbra poprvé překročila 100 USD za unci, zlato je blízko 5000 USD za unci

Ekonomika
23. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ