Česko musí vrátit Bruselu <span>čtvrt miliardy korun</span>

Ekonomika
25. 6. 2008 06:48
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek.Česká republika musí vrátit Evropské unii 234,48 milionu korun, které měly původně sloužit na rozvoj malého a středního podnikání. Podle Evropské komise totiž Česko zpronevěřilo peníze, které před 13 lety přišly z fondu Phare. Píšou to Hospodářské noviny.

"Na základě výsledků své kontroly nás komise vyzvala, abychom vrátili peníze na její účet," potvrdil tiskový odbor ministerstva financí. Podle deníku musí ministr financí Miroslav Kalousek uvedenou sumu poslat nejpozději do 7. srpna zpět do Bruselu.

Peníze z programu Phare (431 milionů korun) měly Čechy naučit rizikovému investování pomocí fondu, do kterého by investovaly i banky a soukromé subjekty a poskytovaly tak podnikatelům kapitál na rozvoj jejich firem. Vznikla Nadace pro rozvoj regionů a její dvě dceřiné společnosti Regionální podnikatelský fond a Fond rizikového kapitálu. V roce 1998 dostala Regionální podnikatelský fond do správy společnost Czech Venture Partners (CVP). Část investic byla úspěšná, část méně, ovšem po pěti letech zůstala ve fondech jen zhruba polovina původních peněz.

Fondy neplnily účel 

Případ začal v roce 2003, kdy náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman upozornil na nesrovnalosti ve vedení těchto fondů. Více než 100 milionů korun bylo proplaceno jako odměna poradenské firmě Czech Venture Partners, a to i přesto, že audit prokázal, že fondy neplnily svůj účel a byly ve ztrátě.

Forman vypověděl s Czech Venture Partners smlouvu, protože si naúčtovala 100 milionů korun za řízení fondu, který měla ve správě, ač klesala hodnota portfolia fondu. Šéf společnosti Gijsbert M. Boot to odmítá. "Investovali jsme přes 300 milionů a vrátilo se nám přes 600 milionů korun," uvedl Gijsbert a odkázal na audit společnosti KPMG, který údajně tato čísla potvrdil. S tím nesouhlasí ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, který tvrdí, že se investice nepovedly a firmě bylo opravdu vyplaceno 100 milionů korun na odměnách.

V souvislosti s případem policie v roce 2005 obvinila deset lidí z pokusu o zpronevěru těchto fondů včetně Formana a jeho poradce Radima Špačka, kteří přitom na problém upozornili jako první. Před soudem by měl na podzim vypovídat i Jiří Paroubek a další představitelé ministertva pro místní rozvoj.

Postup Evropské komise je nestandardní, protože její rozhodnutí přichází v době, kdy ještě není dokončeno vyšetřování protikorupční služby Evropské unie, která případ také řeší. Jasno není ani ve výši vyrovnání u arbitráže, kde po Česku Czech Venture Partners žádala za "rozvod" 140 milionů korun.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ