Česko prý diskriminuje zahraniční penzijní fondy

Ekonomika
7. 5. 2007 12:36
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoEvropská komise kritizovala Česko a dalších osm států EU kvůli zdanění dividend a úroků vyplácených zahraničním penzijním fondům. Česká praxe prý umožňuje výplaty dividend nebo úroků zahraničním penzijním fondům zdaňovat více než výplaty dividend nebo úroků tuzemským penzijním fondům. To je podle komise diskriminační a po Česku požaduje vysvětlení.

MF potvrdilo, že upozornění o potenciálním porušení smlouvy Evropských společenství obdrželo. "Komisi bude podáno vysvětlení ve stanovené lhůtě, avšak v této přípravné fázi řízení by bylo předčasné přijímat jakékoliv závěry," sdělil Jan Očenášek z tiskového oddělení MF bez bližších podrobností.

"Evropské odvětví penzijních fondů si stěžovalo na vyšší zdanění penzijních fondů, pokud tyto podle Smlouvy o Evropském společenství vykonávají svá práva na přeshraniční investování," uvedl komisař pro otázky daní a cel László Kovács. "Komise bere tyto stížnosti vážně a rozhodla se zahájit formální šetření," dodal.

Pokud členský stát vybírá vyšší daň od zahraničních penzijních fondů, může to tyto fondy podle Bruselu odrazovat od investic v uvedeném členském státu. Stejně tak se komplikuje možnost přilákat kapitál ze zahraničních penzijních fondů.

V celém problému navíc existuje rozsudek Evropského soudního dvora, který lze považovat za precedentní. Jde o případ "Denkavit", kdy soud rozhodl, že vyšší zdanění výplat dividend a úroků vyplácených do zahraničí než tuzemských výplat dividend a úroků není v souladu se svobodami, které zaručuje evropské právo.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ