Čeští exportéři si loni připsali nový rekord, když vývoz tuzemských firem v roce 2012 poprvé v historii překonal hranici tří bilionů korun. Rekordní byla i celková bilance zahraničního obchodu, jež dosáhla 311 miliard.
Na výsledku se ve výraznější míře podílely i vývozy do zemí mimo Evropskou unii, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Výsledky prosincového zahraničního obchodu podle některých analytiků mohou ukazovat na začínající oživování ekonomiky.
Podle ministerstva průmyslu a obchodu byla uspokojující i struktura českého vývozu, ve kterém převládají stroje, dopravní prostředky a další finální výrobky. Výhled na letošní rok je zatím podle MPO ovšem značně rozporuplný. Na jedné straně stojí všechny problémy spojené s vývojem v eurozóně a s podstatně sníženou poptávkou, která ovlivňuje klíčové položky českého vývozu, zejména automobilový trh. "Na straně druhé však přicházejí pozitivní signály naznačující ekonomické oživení v Německu, ve Spojených státech a v Číně, tedy v dalších důležitých centrech pro vývoj globální ekonomiky," uvedl náměstek ministra průmyslu Milan Hovorka.
Rekordní přebytek
I přebytek zahraničního obchodu Česka byl loni rekordní. Dosáhl 310,8 miliardy korun, což je meziročně o 119,6 miliardy korun lepší výsledek. V samotném prosinci skončila obchodní bilance přebytkem 6,4 miliardy korun, tedy meziročně poklesla o 0,7 miliardy korun. Mohl za to ovšem i menší počet pracovních dní v posledním prosinci. Celkový loňský výsledek obchodní bilance hodnotí analytici pozitivně.
Ve srovnání s předloňským rokem vzrostl vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 2,4 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 248,5 miliardy korun na 5,815 bilionu korun.
Bilance se zlepšila hlavně u strojů a dopravních prostředků, kde ve srovnání s lednem až prosincem 2011 vzrostl přebytek o 74,5 miliardy korun. U průmyslového spotřebního zboží byl loňský přebytek meziročně vyšší o 26,4 miliardy korun. Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 9,9 miliardy korun.
Výrazný loňský přebytek obchodní bilance hodnotí analytici kladně. "O zboží vyráběné v ČR je za hranicemi zájem, a to navzdory nepříliš dobré ekonomické situaci ve většině zemí EU, kam směřuje drtivá část domácího vývozu," uvedl Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.
Ovšem prosincový výsledek zahraničního obchodu trhy zklamal. "Loňský prosinec byl extrémně ovlivněn nižším počtem pracovních dní, od roku 1998 nebyl sezonně očištěný počet pracovních dní nikdy nižší. Daleko důležitější bude nastolený trend na začátku letošního roku," dodal analytik Komerční banky Jiří Škop.
EU kupuje i za krize
Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil loni přebytkem 710 miliard korun a byl meziročně o 36,6 miliardy korun vyšší. Se státy mimo EU se schodek zmenšil o 83,1 miliardy korun na 399,2 miliardy korun.
V samotném loňském prosinci se meziročně v běžných cenách snížil vývoz o 7,1 procenta a dovoz o sedm procent. "K poklesu vývozu došlo poprvé od října 2009. Obrat zahraničního obchodu meziročně klesl o 31,7 miliardy korun na 415,3 miliardy korun, a byl tak nejnižší od prosince 2010. Výsledky ovlivnil nižší počet pracovních dní," uvedl ČSÚ.
Prudký meziměsíční růst dovozu v prosinci zároveň může značit zlepšování vývoje tuzemského hospodářství. "Ukazuje to na možné oživení ekonomiky, jakkoliv to zhoršuje obchodní bilanci. Je to další náznak, spolu se zlepšením indexu PMI v průmyslu, že by ekonomické oživení již mohlo být 'za rohem'," uvedl analytik Václav Franče z Raiffeisenbank. V prosinci dovoz vzrostl meziměsíčně o 6,5 procenta a vývoz o 2,5 procenta.
Meziměsíčně se v prosinci podle předběžných údajů po sezonním očištění zvýšil vývoz o 2,7 procenta a dovoz o 6,5 procenta. Trend vývoje ukazuje podle statistiků na růst vývozu o 1,3 procenta a dovozu o 1,5 procenta.
Prosincovou bilanci negativně ovlivnil pokles přebytku u strojů a dopravních prostředků a u polotovarů a materiálů a také prohloubení pasiva u chemických výrobků a nápojů a tabáku. Zmenšil se naopak deficit u minerálních paliv a potravin a živých zvířat. U průmyslového spotřebního zboží se přebytek zvýšil a z pasiva do aktiva se přehoupla bilance obchodu se surovinami.
Bilance zahraničního obchodu se státy EU měla v prosinci přebytek 41,9 miliardy Kč, který byl meziročně o 0,8 miliardy korun nižší. Záporné saldo se státy mimo EU se zmenšilo o 0,1 miliardy na 35,5 miliardy korun.
Podle analytiků by loňský rekordní výsledek zahraničního obchodu měl být letos překonán. Jiří Škop očekává přebytek ve výši 382,7 miliardy korun. "Letošní dynamika u nominálních exportů a importů zpomalí, nicméně i tak bychom se měli pohybovat v černých číslech. Mimo zlepšující se situaci v Německu bude nominální vývozy podporovat i slabší koruna. Ta ovšem bude zvyšovat i dovozy," dodal Škop.