Čeští rodiče utratí za hračku přes sedm set

Ekonomika
7. 11. 2018 14:43
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Čeští rodiče utratí za jednu hračku před Vánocemi v průměru 714 korun. Vyplývá to z údajů e-shopu Mall.cz. Mezi nejčastěji prodávanými výrobky utratí nejvíce za kočárky pro panenky, v průměru 1083 korun. Nejlevněji, na 313 korun, vyjdou naopak potřeby pro modelování. Hračky patří mezi dárky, které rodiče kupují s předstihem.

Prodej hraček před koncem roku roste až desetinásobně oproti ročnímu průměru. Letos hračky lidé začali nakupovat už v říjnu, jejich prodej stoupl meziročně o 59 procent.

Podle hračkářství Bambule a Sparkys rodiče svým dětem kupují dárky na Vánoce s předstihem. "Enormní zvýšení návštěvnosti očekáváme v období začínající sv. Martinem, který je předzvěstí vánočních dárků, ale úplný vrchol nastane v prosinci," dodala marketingová ředitelka společností Jana Krčková.

Největší zájem je podle ní o novinky na trhu na hraček -robota ROB-B2, který reaguje na 15 hlasových povelů, zábavnou hru Cool Games Chyť hvězdu nebo kouzelnou zahrádku My Fairy Garden. V sortimentu pro nejmenší vedou jednorožec Luna nebo Hafíci.

"Oblíbené jsou i u rodičů zejména hračky interaktivní, protože podněcují u dětí zájem o hlubší studium přírodních jevů a podporují dětskou kreativitu," dodala Krčová.

Mezi další letošní vánoční hity pro děti budou podle nedávné ankety mezi obchodníky patřit i lego, drony či elektrické skateboardy a koloběžky. Stejně jako každý rok také řada dětí dostane pod stromeček mobilní telefon, herní konzoli či jinou elektroniku.

Trend interaktivních hraček se už promítl do nabídky plyšáků a panenek pro nejmenší, které mají zábavní i vzdělávací funkce. Zároveň zůstávají u rodičů oblíbené také jednoduché hračky jako stavebnice nebo kostky, které rozvíjejí dětské dovednosti a zejména podporují jejich jemnou motoriku.

Zatímco v loňském roce lidé upřednostnili praktické dárky jako domácí spotřebiče, elektroniku do domácnosti, letos na Mall.cz mnohem více nakupují pro radost. V segmentu domácích spotřebičů před Vánocemi lidé utratí za jeden v průměru 1424 korun. Dárkům pro pány vévodí elektrické holicí strojky, do kterých lidé v průměru investují 1518 korun.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Gellinger

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ