Jaderná elektrárna
ČEZ chystá stavbu bloku v Dukovanech, regiony to vítají
02.08.2013 15:02
Firma ČEZ pokračuje v přípravách nového jaderného bloku v Dukovanech, který by mohl být zprovozněn v roce 2035. Rozhodnutí o stavbě, kterou podporují i regionální politici, ale zatím nepadlo. ČEZ bude muset svým akcionářům prokázat návratnost projektu, což se by se nepovedlo při dnešních nízkých cenách elektřiny. Udržení a rozvoj elektrárny v pátek do Dukovan přijeli podpořit zástupci Vysočiny a Jihomoravského kraje, kteří s firmou ČEZ podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.
"Nezastírám, že energetika je dneska v poměrně složité situaci. Když se podíváte, jaké zdroje se vyplatí stavět, tak jsou to jen ty obnovitelné, kde jsou státní dotace," uvedl Ladislav Štěpánek, který v ČEZu šéfuje divizi Výroba. Debaty se vedou i o již připravené dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Přípravy na nový dukovanský blok se podle něj přesto nezastavily.
Podklady pro posouzení projektu z hlediska vlivu na životní prostředí by měly být dokončeny v roce 2015. O výstavbě by podle Štěpánka mělo být definitivně jasno kolem roku 2025, protože vybudování jaderného bloku trvá sedm osm let. "My směřujeme k tomu, aby nový blok byl v provozu v roce 2035. To je ta doba, do které bychom chtěli udržet stávající Dukovany v provozu," shrnul.
28 let provozu
Dukovany, starší ze dvou českých jaderných elektráren, fungují 28 let. Licence na provoz bloků má zatím ČEZ do roku 2015 a bude usilovat o jejich prodloužení. Nejprve do roku 2025 a pak až do roku 2035. Nový blok by měl zhruba nahradit kapacitu dvou stávajících bloků. Elektřinu by měl vyrábět 60 let.
Regionální politici dlouhodobě volají po udržení dukovanské elektrárny v chodu, protože pro tento hospodářsky slabý region představuje kolem 1600 pracovních míst. Memorandum o spolupráci před podpisem schválila zastupitelstva Kraje Vysočina i Jihomoravského kraje. Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek uvedl, že s rozhodnutím o stavbě nového bloku by se mohl oživit i letitý projekt na stavbu horkovodu z Dukovan do Brna.
U jihočeského Temelína nyní probíhá výběrové řízení na dostavbu třetího a čtvrtého bloku, cena se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Dukovany, které pokrývají přibližně pětinu tuzemské spotřeby elektřiny, byly donedávna i největším domácím energetickým zdrojem. Mladší Temelín překonal dukovanskou produkci poprvé v minulém roce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.