ČEZ se přes krizi udržel mezi <span>nejcennějšími firmami světa</span>

Ekonomika
9. 7. 2009 18:53
ČEZ se v první třístovce drží jako jediná firma ze Střední Evropy.
ČEZ se v první třístovce drží jako jediná firma ze Střední Evropy.

ČEZ se v první třístovce drží jako jediná firma ze Střední Evropy.Energetická společnost ČEZ se jako jediná firma ze střední Evropy udržela mezi 300 nejcennějšími podniky světa, i když si v žebříčku pohoršila. Tržní hodnota většiny evropských společností přitom kvůli nynější hospodářské recesi nadále klesá, zatímco hodnota asijských společností v letošním roce vzrostla.

Vyplývá to z výsledků analýzy tržních hodnot 300 celosvětově nejvýše hodnocených společností, kterou v půlročním srovnání provedla poradenská společnost Ernst & Young.

V čele žebříčku po půl roce vystřídal čínský ropný a plynárenský gigant PetroChina svého amerického rivala Exxon Mobil. Společnost ČEZ se jako jediná z firem ze střední Evropy umístila mezi nejlepšími 300 podniky, když obsadila 246. místo. Loni na konci roku byla na 208. místě. Do Top 300 se opět nedostal žádný podnik z Polska, Slovenska, Maďarska ani Rakouska.

K TÉMATU: Třetině velkých českých firem loni klesly tržby

Celková tržní hodnota nejdražších společností se za první pololetí letošního roku zvýšila o osm procent, tedy o 1,1 bilionu USD (zhruba 19,7 bilionu Kč). Tato suma odráží pokles trhu cenných papírů v prvním čtvrtletí, ale zároveň postupné zlepšování situace po březnu letošního roku. U první stovky společností přesáhl růst tržní hodnoty v průběhu úvodní poloviny letošního roku hranici šesti procent.

Zatímco zastoupení společností ze Severní Ameriky zůstává víceméně neměnné, počet evropských firem v žebříčku klesl ze 110 na 95. Počet podniků z Asie přitom za pololetí vzrostl z 63 na 73. V první stovce je propad společností z Evropy ještě dramatičtější, když jejich počet klesl ze 46 na současných 35.

Mezi nejcennějšími firmami je stále více asijských podniků.Čilý pohyb v první stovce

Počet společností ze západoevropských států včetně Francie, Německa, Itálie, Španělska a Nizozemí v první stovce žebříčku v průběhu letošního prvního pololetí nadále klesal. Na jejich místa nastupovaly stále silnější podniky z Číny, Velké Británie, Ruska a Brazílie, uvedla Ernst & Young.

Tržní hodnota společností v první stovce z pohledu jednotlivých odvětví se za prvních šest měsíců letoška značně změnila. Hodnota akcií energetických podniků se zvýšila o 23 procent, poskytovatelé finančních služeb si polepšili o 40 procent a společnosti zabývající se komoditami zaznamenaly významný nárůst o 81 procent.

Naopak pozice společností, které obchodují se spotřebním zbožím, se v rámci nejlepších 100 společností z hlediska tržní hodnoty zhoršila, podobně jako u subjektů veřejně prospěšných služeb či zástupců těžkého průmyslu.

Top 10 nejcennějších firem světa
Pořadí NázevZeměOblast podnikání

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

PetroChina

Exxon Mobil

Ind.& Comm. bank of China

Microsoft

China Mobile

Wal-Mart Stores

China Construction Bank

Petrobras - Petróleo Brasileiro

Johnson & Johnson

Royal Dutch Shell

Čína

USA

Čína

USA

Hongkong

USA

Čína

Brazílie

USA

Nizozemsko

Energetika
Energetika

Finance

Technologie
Telekomunikace

Spotřební zboží
Finance
Energetika
Spotřební zboží
Energetika

Foto: Jan Schejbal, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ