Největší výrobce pomazánkového másla v Česku, Choceňská mlékárna, očekává, že začne výrobek pod novým názvem "Choceňské tradiční pomazánkové" vyrábět koncem letošního roku. V souvislosti s vynuceným přejmenováním výrobku odhaduje firma své náklady bez reklamy do dvou milionů korun, řekl na tiskové konferenci ředitel firmy Pavel Marek.
Přejmenování v polovině loňského října Česku nařídil Soudní dvůr EU. Podle něj se tradiční český produkt nemůže dále označovat jako pomazánkové máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku.Náklady na samotné přebalení produktu odhaduje Marek na zhruba 1,5 milionu korun. Největší část z toho si vyžádá investice do nových tiskových hlav a štočků. Dalších zhruba 100 tisíc až 500 tisíc korun bude stát likvidace starých obalů. V částce nejsou zahrnuty náklady na reklamní kampaň na přejmenovaný produkt. "Jestli to bude jeden milion korun nebo dva miliony, nemáme v současné době ještě rozhodnuto," podotkl Marek.
Vyhláška, která po jednání s výrobci pomazánkového másla vznikla na ministerstvu zemědělství (MZe), podle Marka ještě čeká na schválení v Bruselu. Pokud návrh žádná z evropských zemí nenapadne, měl by být dokument definitivně schválen koncem srpna.
"Vzhledem k povinnosti notifikace vyhlášky Evropské komisi lze předpokládat nabytí účinností nejdříve od září 2013," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Potvrdil, že vyhláška počítá s tříměsíčním přechodným obdobím pro výrobce. Všichni výrobci budou muset následně změnu názvu dodržovat, v opačném případě jim bude hrozit pokuta ze strany dozorových orgánů.
Výrobci musí na definitivní verdikt čekat do poslední chvíle. Následně potřebují čas na výrobu nových kelímků, které v Česku pro všechny čtyři výrobce pomazánkového másla vyrábí jediná firma. Další čas si vyžádá likvidace starých obalů.
Podle Marka se ročně v Česku vyrobí 7500 až 8000 tun pomazánkového másla, z toho v Chocni dosahuje roční produkce asi 4500 tun a její podíl na domácím trhu je okolo 60 procent. Pomazánkové máslo tvoří přibližně 65 procent z celkové produkce východočeské mlékárny. Ta vyrábí Pomazánkové máslo od roku 1979, tedy dva roky poté, co byl výrobek patentován.
U lucemburského tribunálu Česko v roce 2010 zažalovala Evropská komise. Podle ní výrazem "máslo" lze označovat jen ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent. České předpisy zatím umožňují označení "pomazánkové máslo" používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku.
Češi si pro pomazánkové máslo nedokázali vyjednat výjimku, komise žádost zamítla. Výjimka se měla vztahovat pouze na tuzemský trh, kde je výrobek po více než 30 letech existence dostatečně znám. Navíc se prodává v úplně jiném obalu než klasické máslo, takže nemůže dojít k záměně obou výrobků, argumentovalo Česko v Bruselu. Například Španělsko a Velká Británie podle mlékařů, poukazujících na "dvojí metr" EU, dostaly před lety výjimky pro produkty nesoucí v názvu máslo, které požadované parametry také nesplňují.
Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila loni v listopadu firma STEM/MARK, bezmála dvě třetiny obyvatel Česka s přejmenováním výrobku nesouhlasí. Často si myslí, že by do podobných věcí neměla EU zasahovat a měla řešit podstatnější věci, než jsou lokální názvy výrobků.
Choceňské pomazánkové přestane být máslem ke konci roku
Ekonomika
25. 6. 2013 17:51
Pomazánkové máslo neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, aby se smělo nazývat máslem.
Autor: ČTK Foto: ČTK