<span>ČKA přitvrdí</span> v boji se švýcarskou bankou

Ekonomika
10. 9. 2007 06:13
Šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp
Šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp

Ilustrační fotoVelmi vážně zvažujeme podání trestního oznámení na jednotlivé zaměstnance UBS, případně na banku, říká šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp. Švýcarská banka UBS se podle něj mohla podílet na praní špinavých peněz a nelegálním obchodování v oblasti „krvavých diamantů".

Důvodem je zmizení půl miliardy z firmy Galileo Real, která patří do skupiny České konsolidační agentury (ČKA). Peníze převedl manažer Jan Šik na konto ve švýcarské UBS. Banka je pak převedla na účet, který bylo mimo dosah ČKA. Kvůli tomu podala agentura na UBS žalobu, v níž požaduje náhradu za odcizenou půl miliardu. Curyšský soud by měl celou záležitost začít posuzovat letos na podzim.

Manažer André Horak zodpovědný za transakci byl sice již údajně z banky vyhozen. Do finanční operace ale podle Čápa muselo být zapojeno více osob uvnitř banky. „Nedokážu si představit, že při tak vysoké sumě ležela rozhodovací pravomoc pouze na André Horakovi, který mohl prostředky disponovat dle svého uvážení."

Švýcarsko jako bojiště

Konsolidační agentura proto nyní zvažuje, že požene k zodpovědnosti další manažery UBS a případně samotnou banku, na něž hodlá podat trestní oznámení. Podle švýcarského práva může být zahájeno trestní řízení rovněž proti firmě. O tvrdém postoji vedení ČKA uvažuje i přesto, že ví o určitých rizicích. V České republice se totiž často podání trestního oznámení zneužívá v obchodních sporech. Podobné podezření by mohl krok ČKA vyvolat rovněž ve Švýcarsku.

Úvahami o trestních oznámeních ale činnost agentury nekončí. „Akcí na švýcarském území je víc. Subjekty, včetně fyzických osob, které byly zahrnuty v tom případu, budou muset přispět na úhradu škody," upozorňuje Čáp.

Šéf České konsolidační agentury Zdeněk ČápČápovi se přitom daří soudní spory vyhrávat. Před dvěma týdny rozhodčí soud v Londýně zamítl požadavky spoluzakladatele firmy Korado Bedřicha Brabce, čímž stát ušetřil podle šéfa ČKA téměř tři miliardy korun. V arbitráži, která se táhla od roku 2003, se Brabec domáhal možnosti uplatnit předkupní právo na akcie a dluhy Korada.

Arbitráže přitom v minulosti nebyly silnou stránkou agentury. Například před čtyřmi lety, tehdy ještě pod vedením Pavla Řežábka, prohrála ČKA spor s firmou EC Group napojenou na Pavla Tykače. Agentura musela EC Group vrátit 370 milionů korun.

UBS a krvavé diamanty

Právní pozici ve sporu s UBS navíc může vylepšit pochybný profil podnikatele Michala Skořepy, který byl hlavním strůjcem zmizení půl miliardy z účtů Galilea Real. Skořepa jako jednatel společnost Swiss Asset Management (SAM) figuroval při krachu makléřské firmy KTP Quantum, kdy sliboval, že do bankrotující firmy přivede švýcarské investory. Výsledkem bylo několik obchodů SAM s KTP Quantum, které byly pro makléřskou společnost nevýhodné a urychlily její pád.

Zajímavá je i činnost Skořepy před odhalením půlmiliardové transakce. „Nabízel na trhu projekt financování diamantových dolů s mimořádně vysokými výnosy. Domníváme se, že UBS se tak mohla podílet na praní špinavých peněz a nelegálním obchodování v oblasti ‚krvavých diamantů’," zdůrazňuje Čáp.

Schéma je totiž následující. UBS svévolně převedla peníze státní agentury na cizí konto. „Je to jako když si já pošlu na svůj účet pět set tisíc a nějaký úředník se svévolně rozhodne, že to pošle na váš účet," popisuje transakci šéf agentury. Zároveň UBS odcizenou půlmiliardu umožnila Skořepovi použít jako zástavu za úvěry pro jeho společnosti. Skořepa ale dluhy nesplácel, a tak se UBS zahojila na penězích, které připluly ze skupiny České konsolidační agentury.

„Prostředky, které Skořepa používal, se tak chovaly jako úvěrové peníze z UBS," uvádí Čáp. Půjčené finance totiž vypadaly jako legální prostředky, přestože ve skutečnosti byly kryty ukradenými penězi ze státní agentury. Skutečný původ peněz se tak Skořepovi a jeho komplicům podařilo zastřít.

Ve sporu s UBS si přitom Čáp věří. Bankovní gigant podle právníků agentury totiž porušil švýcarské právo, své vlastní předpisy a pravidla Švýcarské bankovní asociace. „Všichni, ať už jsme mluvili s místními nebo s nezávislými švýcarskými právníky a bankéři, považují postup banky za flagrantní pochybení."

Foto: Robert Sedmík, Karel Šanda

* * *

 Největší světové banky
 (aktiva v miliardách USD)
 Barclays  2342
 BNP Paribas    2272
 Citigroup  2221
 HSBC Holdings  2150
 UBS   2079
 Royal Bank of Scotland  2045

Zdroj: finanční prezentace jednotlivých bank k 30. červnu 2007

Další čtení

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ