Češi každoročně opotřebují, poškodí nebo přímo zničí bankovky v hodnotě 75 miliard korun. Je to přibližně desetina hodnoty všech bankovek, které projdou třídícími zařízeními České národní banky (ČNB). Za některé poničené bankovky dostane jejich majitel podle rozsahu poškození odstupňovanou náhradu, za úplně zničené bankovky nedostane nic.
"Průměrná životnost bankovek se pohybuje mezi dvěma až třemi roky," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí České národní banky Pavel Zúbek. "Hodnota zničených bankovek se pohybuje okolo částky 75 miliard korun. Tato úroveň zůstává dlouhodobě stabilní," dodal Zúbek.
ČTĚTE TAKÉ: Centrální banka vydá "vylepšenou" pětitisícovku
Téma zničených bankovek a jejich výměny je aktuální i kvůli doznívajícím povodním na Moravě, kde vtrhla velká voda do řady domácností. Pro výměnu poničeného oběživa totiž platí u jednotlivých bank přísné podmínky.
Pokud majitel přinese bankovku, která byla mokrá a je jen pomačkaná či mírně znečištěná, banky mu ji zdarma vymění za jinou bankovku stejné nominální hodnoty. Pokud jsou však bankovky pomalovány, popsány nebo perforovány, banka je bez okamžité náhrady odebere, vystaví majiteli pouze potvrzení a bankovku pošle do ČNB k přezkoumání.
ČTĚTE TAKÉ: Povodeň se památkám vyhnula. Morava vyhlíží turisty
Pokud je bankovka zčásti utržená, pak se její náhrada řídí pravidly vydanými ČNB. Podle nich jsou jednotlivé bankovky rozděleny na sto stejně velkých políček a podle počtu těchto políček, které poničená bankovka pokrývá, se pak odvíjí i celková náhrada.
Chybí-li méně než čtvrtina plochy bankovky, banka ji nahradí v celé hodnotě, je-li to polovina až tři čtvrtiny plochy, náhrada činí polovinu nominální hodnoty. Chybí-li méně než polovina, ale více než čtvrtina bankovky, dostane její vlastník čtvrtinu nominální hodnoty. Je-li to méně než čtvrtina, nedostane nic.
Ilustrační foto: archiv Týdne