ČSTV a další akcionáři podali žalobu proti prodeji Sazky

Ekonomika
13. 1. 2012 09:42
Sazka Arena (nyní O2 arena) - původce většiny obtíží loterijního gigantu, který se zadlužil.
Sazka Arena (nyní O2 arena) - původce většiny obtíží loterijního gigantu, který se zadlužil.

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), většinový vlastník společnosti Sazka, a další akcionáři podali žalobu proti prodeji loterijní firmy. Způsob prodeje podniku ani smlouva nevedly k nejvyššímu možnému uspokojení přihlášených věřitelů, informovali vlastníci v tiskové zprávě.

Loterijní byznys Sazky loni získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. KKCG i insolvenční správce Josef Cupka v reakci připomněli, že právě akcionáři Sazky mohou za její pád.

"Jsme přesvědčeni, že společné úsilí sportovních organizací výrazně zvyšuje šanci na navrácení alespoň části majetku Sazky do rukou českého sportu. Nepopíráme a ani nezavíráme oči nad chybami, kterých jsme se v minulosti při řízení Sazky dopustili, ale způsob, jakým jsme o veškerý náš majetek v Sazce přišli, nemá v právním státě obdobu," řekl pověřený předseda ČSTV Pavel Kořan. Smlouva o prodeji podle ČSTV nebyla uzavřena s účastníkem, který předložil nejvyšší nabídku.

"Je až úsměvné slyšet taková obviňování z úst pana Kořana, který je osobně plně zodpovědný za vzniklou situaci," řekl ČTK mluvčí KKCG Dan Plovajko. Žalob ze strany některých vybraných akcionářů se neobává vzhledem k tomu, že celý insolvenční proces včetně prodeje podniku byl podle něj plně v souladu se zákonem. To opakovaně potvrdily městský a vrchní soud i vrchní státní zastupitelství, podotkl.

Podobně reagovala i Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Sportovní svazy v čele s ČSTV byly podle ní těmi, kdo umožnily bývalému šéfovi Sazky Aleši Hušákovi dovést Sazku k jejímu pádu. "Pokud se dá označit jednoznačný viník zodpovědný za krach loterijní firmy, jsou to právě bývalí členové statutárních orgánů, a tedy právě sportovní svazy. V době, kdy měli možnost ovlivnit dění v Sazce, nechali se hýčkat Hušákem, jeho jednání nekontrolovali, neusměrňovali jeho megalomanství a nenažranost a svůj majetek si nechali rozkrást," uvedla.

Kvůli nesouhlasu se způsobem prodeje se již dříve na soud obrátily Penta, která neuspěla ve výběrovém řízení, a Česká spořitelna, jež nesouhlasila s postupem insolvenčního řízení. Spořitelna později své právní kroky stáhla a svou pohledávku prodala skupině KKCG miliardáře Karla Komárka. Žalobu pro zmatečnost na rozhodnutí o prohlášení konkurzu a proti odmítnutí odvolání proti konkurzu rovněž podalo nové vedení Sazky.

Pod nynější žalobou jsou vedle ČSTV podepsány také Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů a Česká asociace sport pro všechny. "Jednoznačně podporujeme aktivity nového vedení Sazky v tom, abychom udělali vše pro dosažení právního obratu v celé kauze. Považujeme za svou povinnost připojit se k již podaným žalobám. Věříme, že soudy nebudou moci ignorovat jasnou vůli ze strany akcionářů a celou řadu faktů dokazujících, že konkurz Sazky a následný prodej podniku byly v rozporu se zákony," prohlásili zástupci obou asociací.

V žalobě na neplatnost a neúčinnost smlouvy o prodeji upozorňují také na to, že nebyl řádně udělen souhlas k prodeji, neboť nabývání majetku členy věřitelského výboru podléhá souhlasu schůze všech věřitelů, ale tato schůze prý nebyla nikdy svolána. Porušena údajně byla také podmínka nehlasovat ve vlastní věci. V případě úspěchu podaných žalob se podnik vrátí zpátky a bude se prodávat znovu, uvedli zástupci svazů v tiskové zprávě.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ