Nedostatek levného uhlí na českém trhu zvýšil zájem tepláren a výtopen o plyn. Podle dnešního vydání deníku E15 už dodavatelé tepla nechtějí spoléhat na to, že vláda prolomí těžební limity v severních Čechách. Profitovat z toho může největší dodavatel plynu v Česku společnost RWE.
"Obracejí se na nás desítky zájemců, abychom jim pomohli při přechodu na jiné palivo nebo do nich přímo majetkově vstoupili," potvrdil deníku jednatel RWE Jindřich Švec, který má ve společnosti na starost obchod s velkými zákazníky. Plynárenskému kolosu RWE se už ozývají teplárny s majoritou města i podnikové výtopny především ze severní Moravy a středních Čech. Napříč republikou projevili zájem rovněž zástupci bytových družstev, která jsou napojena na centrální zásobování teplem. "Nejčastěji požadují přestavbu na paroplynové zdroje. Jde o největší zájem, jaký jsme v RWE evidovali," dodal Švec.
RWE teď prý posuzuje, ve kterých teplárenských zdrojích se bude angažovat. "Jsme připraveni podílet se na změně vytápění kdekoli v Česku. Buď jako investor zařízení s tím, že dohodneme se zákazníky garantovaný odběr tepla, nebo i formou majetkového vstupu do tepláren. Zatím jsme smlouvy neuzavřeli a se zájemci dále jednáme," řekl deníku mluvčí RWE Pavel Zajíček.
"Postupovat budeme jednotlivě podle návratnosti investice," doplnil Švec. Plyn se stal pro dodavatele tepla atraktivním poté, co vláda odsunula prolomení těžebních limitů a doly snížily výhled těžby uhlí o 6,5 milionu tun ročně. Volným uhlím disponuje jen Czech Coal, jenž hodlá prodávat za mnohem vyšší cenu než dosud. Teplo vyráběné z plynu je v současnosti asi o řetinu dražší než z hnědého uhlí. Zatímco ale cena uhlí stoupá, cenu plynu tlačí dolů světová konkurence, píše E15.
Czech Coal, který ovládají tvrdí finančníci Pavel Tykač a Jan Dienstl, tlačí dlouhodobě na ceny uhlí. Skupina Czech Coal se už kvůli tomu dostala do ostrých sporů se skupinou J&T a energetickým koncernem ČEZ.