Neochota financovat
Dlouhý: Hlavním problémem dostavby Temelína mohou být peníze
28.03.2012 15:10
Světové finanční instituce nyní nejsou příliš nakloněny financovat akce typu dostavba Temelína. Hlavním problémem dostavby jaderné elektrárny tak mohou být peníze, řekl na energetickém kongresu ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimír Dlouhý. Cena dvou nových bloků pro Temelín se odhaduje na zhruba 200 až 300 miliard korun.
"Místo financování nyní řešíme výběrové řízení," poznamenal kriticky Dlouhý, který je také poradcem investiční banky Goldman Sachs. Stále podle něj chybí informace o tom, za jak dlouho se podaří nové reaktory postavit, kolik budou stát a kdo je zaplatí.
Problematický je podle Dlouhého také nedávno zveřejněný požadavek generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který chce od státu garanci výkupní ceny elektřiny z Temelína. Současné ceny neposkytují dostatečnou motivaci pro budování nových elektráren, uvedl nedávno Beneš.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba připustil, že stát se otázkou cen elektřiny z Temelína zabývá. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák si však nemyslí, že pokud by firma nezískala státní záruky, znamenalo by to konec projektu dostavby Temelína. Podle něj je firma schopna financovat stavbu z vlastních zdrojů, napsala agentura Reuters.
ČEZ má obrovské zisky - minulý rok byl jeho zisk téměř 41 miliard korun. Velkou část ale vyplácí na dividendách, které potřebuje státní rozpočet na zalátání děr.
O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. V polovině roku mají firmy předložit své nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.