Domácnosti ušetří na plynu díky teplé zimě

Ekonomika
8. 3. 2007 17:23
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoCelková spotřeba zemního plynu v Česku v lednu v meziročním porovnání propadla vlivem nezvykle mírného počasí o 31,1 procenta na 1,13 miliardy metrů krychlových. Spotřeba plynu se meziročně snížila již pátý měsíc po sobě. Informace se objevila na webových stránkách Bilančního centra, které sleduje a vyhodnocuje dodávky plynu. 

Z jednotlivých kategorií spotřeba domácností propadla takřka o 35 procent na 397,8 milionu metrů krychlových a spotřeba velkoodběratelů o zhruba 23 procenta na 422,7 milionu metrů krychlových. Průměrná lednová naměřená teplota byla 3,6 stupně Celsia, zatímco v prvním loňském měsíci byl v průměru šestistupňový mráz. 

"Důvodem poklesu není jen současná výjimečně teplá zima, ale k dalším vlivům patří i realizace opatření k dosahování úspor ve spotřebě," upozornil generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl. Menší poptávku po zemním plynu očekávají plynárenské společnosti i v únoru, který měl rovněž k obvyklému zimnímu počasí daleko. Firmě RWE Transgas, což je největší tuzemský dodavatel plynu s tržním podílem přibližně 80 procent, klesl v únoru prodej zemního plynu o 24 procent ve srovnání s únorem 2006, uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. 


Domácnosti ušetří tisíce korun


Pokles spotřeby plynu se očekává i v únoru a domácnosti se tak podle odborníků mohou těšit na úspory v řádech tisíců korun. Větší byt podle Pavla Kaufmanna z Teplárenského sdružení může za vytápění a ohřev vody utratit kolem 20.000 korun za rok. Protože zimní měsíce se podílejí na roční spotřebě zhruba z 31 procent, jen za leden a únor by tak úspora v součtu mohla činit zhruba dva tisíce korun. Ceny plynu pro první čtvrtletí navíc u domácností již klesly v průměru o 4,2 procenta. Dodavatelé plynu buď snižují zálohové platby na další měsíce, nebo vracejí peníze po vyúčtování celého roku. 

Sestupný trend ve spotřebě zemního plynu v Česku trvá již tři roky. Loni se tuzemská spotřeba snížila o 3,1 procenta zhruba na 9,26 miliardy metrů krychlových. Útlum hlásí i EU, loni to bylo v průměru o 1,1 procenta. Plynárenské firmy chtějí rozšířit možnosti využití plynu v dopravě a pro kombinované jednotky. Podle Energetického regulačního úřadu bylo v tuzemsku předloni zhruba 2,8 milionu odběrných míst plynu.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ