Dvě německé potraviny mohou obsahovat dioxiny
14.08.2007 18:46
Sojový čokoládový nápoj od výrobce Natumi AG a ovocný jogurt od výrobce Omira, oba původem z Německa, mohou obsahovat indickou gumu Guar, označovanou jako zahušťovadlo E 412, která je kontaminována toxickými dioxiny a pentachlorfenolem. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) proto varuje před jejich konzumací. Řekla to ředitelka kanceláře SZPI Daniela Kolejková.
Inspekce se o hrozbě dozvěděla na základě aktuálních informací evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). Jde o dva druhy sojového čokoládového nápoje s daty minimální trvanlivosti 26. února a 8. dubna 2008 v litrovém a 200 mililitrovém balení. Dovozce, kterým je firma VEGA Provita z Frýdku-Místku, začal obě šarže, celkem 438 kusů nápojů, stahovat z trhu.
Jogurt od německé společnosti Omira nese název Bodensee Fruchtjogurt Erdbeer a pro obchodní řetězec Tesco jej dováží pražská společnost Alimpex Food. Celkem 300 kusů jednokilových balení s datem spotřeby 10. a 24. srpna 2007 už Tesco stáhlo z prodeje. Státní veterinární správa navíc provedla kontrolu u dovozce jogurtů.
"Tesco již minulý týden kontaktovalo všechny své dodavatele s žádostí, aby přezkoumali, zdali nepoužívají guarovou gumu od indické společnosti Glycols LTD. Dle jejich prohlášení tuto gumu neobsahuje žádný výrobek značky Tesco," sdělil v tiskové zprávě ředitel obchodně-právního a technického oddělení společnosti Tesco Stores ČR Petr Baudyš.
"Pokud spotřebitelé tyto výrobky již nakoupili, SZPI nedoporučuje jejich konzumaci. Případná kontaminace je však pravděpodobně natolik nízká, že nehrozí nebezpečí přímého ohrožení zdraví," uvedla Kolejková.
Dioxinové "éčko"
Kontaminované potravinářské zahušťovadlo E 412 z Indie do Evropy dovezla švýcarská společnost Unipektin. Látka se dostala i do Česka. V množství zhruba 1900 kilogramů ji dovezla Agrana Fruit Bohemia z Kaplic na Českokrumlovsku. Úřadům se již podařilo zajistit 580 kilogramů samotné látky. Na základě upozornění se pak dosud vrátilo asi 50 tun ovocné báze vyrobené s použitím závadné přísady, tedy asi 60 procent celkového množství.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič na úterní tiskové konferenci připustil, že část dodávky byla pravděpodobně zkonzumována ve výrobcích uvedených na trh před varováním z EU. Některá média v minulých dnech uvedla, že české úřady o problému informovaly se zpožděním až 10. srpna. Podle ministra ale úřady postupovaly správně. Odborníci podle něj musí odpovědět na otázku, jaké z toho mohlo vzniknout riziko pro spotřebitele. "Já se domnívám, že to nebezpečí je spíše teoretické," uvedl na konferenci ministr.
Například britský úřad pro potraviny podle něj v informaci pro veřejnost k problému kontaminované E 412 uvedl, že na základě dostupných informací nehrozí spotřebitelům bezprostřední ohrožení zdraví. "Protože ale tyto chemikálie (obsažené nad povolený limit) mají řadu potenciálních toxických účinků na zdraví lidí, neměli by jim být spotřebitelé zbytečně vystavováni," citoval britskou instituci ministr.
Důsledná kontrola
SZPI nyní ve spolupráci s generálním ředitelstvím cel nepouští na domácí trh žádné dodávky E 412 z Indie bez ohledu na výrobce, a to do doby, než bude mít k dispozici výsledky všech rozborů.
E 412 - nepolymerovaná guma Guar, je povolená přídatná látka, která se používá při výrobě potravin jako zahušťovadlo, například do ovocných bází v jogurtech nebo do pečiva.
Dioxiny jsou vysoce toxické a karcinogenní látky, které se velmi pomalu rozkládají. Představují tak velké riziko pro životní prostředí. Jsou nerozpustné ve vodě, naopak se dobře váží na tukové tkáně v lidském těle.
Barviva, ochucovadla, zahušťovadla a další přídatné látky v potravinách, takzvaná éčka, lidskému zdraví podle Fóra zdravé výživy neškodí. Kritici éček ale oponují, že bezpečnost přídatných látek je ve studiích ověřena pro jednu dávku na den, lidé jich ale snědí více. Testy neprověřují ani jejich souhrnný dopad a jaký mají vliv při celoživotním užívání.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.