ECM, co chtěla mrakodrapy na Pankráci, je v konkurzu

Ekonomika
8. 2. 2013 12:18
Developerská společnost ECM Real Estate Investment je v konkurzu (ilustrační foto).
Developerská společnost ECM Real Estate Investment je v konkurzu (ilustrační foto).

Developerská společnost ECM Real Estate Investments, která v minulosti například projektovala a budovala výškové budovy v Praze na Pankráci, je v konkurzu. Rozhodl o tom Městský soud v Praze poté, co největší skupina věřitelů požádala o stažení reorganizačního plánu. Firma se dlouhodobě potýká s miliardovými dluhy.

O prohlášení konkurzu požádali věřitelé, kteří to s ohledem na stav podniku považují "za jediný možný a vhodný způsob řešení úpadku dlužníka". Návrh na reorganizaci předložila loni v srpnu věřitelská společnost Astin Capital Management Limited. Firma, která zastupuje držitele eurových dluhopisů v hodnotě kolem tří miliard korun, však ve čtvrtek 7. února vzala tento návrh zpět.

Znalecký posudek loni na jaře vyčíslil hodnotu aktiv ECM na 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce již dříve uznal pohledávky věřitelů za 2,2 miliardy korun. Celkový objem přihlášených pohledávek v insolvenčním řízení ale činil 9,5 miliardy korun. Přeměnou reorganizace na konkurz přechází oprávnění nakládat s majetkem na insolvenčního správce.

Tím je pražský advokát Ivo Hala. "Poté, co majoritní věřitel vzal zpět svůj návrh na reorganizaci, tak procesně soud podle mě nemohl rozhodnout jinak," řekl insolvenční správce Hala, podle nějž se vyhlášením konkurzu situace příliš nemění.

"Bude pokračovat zpeněžování majetku, který je už z větší části zpeněžen. Pro věřitele je dnešní rozhodnutí soudu cestou, jak mohou poměrně rychle získat své peníze," myslí si Hala.

Reorganizační manažer, který se podílí na prodeji majetku firmy, nyní dokončuje prodej čínských aktiv, která by se měla významným způsobem podílet na vyplácených penězích. ECM stále drží prostřednictvím dceřiné firmy se sídlem v Hongkongu podíl v nákupním centru ECMall v Pekingu. Právě to se nyní snaží tým insolvenčního správce prodat. Druhým a posledním větším neprodaným aktivem je stavební parcela vedle bývalého sídla Motokovu, dnes paláce City Empiria na pražském Pankráci. "Poté už nebude nic bránit tomu, abych přistoupil k postupnému vyplácení peněz věřitelům," poznamenal Hala.

Podle informací získají věřitelé zhruba 20 až 30 procent svých pohledávek. Insolvenční správce však tuto informaci potvrdit nechtěl.Firma nezvládla ambiciózní projekt pankráckých mrakodrapů.

ECM založil v roce 1991 podnikatel Milan Janků. Letos v lednu firma oznámila, že se zbavila akcií společností Epoque-Lancaster a.s. a Epoque Hotel a.s., které byly projektovými společnostmi pro výstavbu takzvaných mrakodrapů na Pankrácké pláni.

K největším počinům společnosti patří dostavba mrakodrapu někdejšího Československého rozhlasu v Praze na Pankráci (dnes City Tower), který na přelomu let 2009 a 2010 ECM prodala za 3,4 miliardy korun. V květnu 2010 firma prodala i další budovy a projekty, které na Pankráci vlastnila - někdejší sídlo Motokovu (nyní City Empiria) a přilehlé konferenční centrum, a to za zhruba 1,8 miliardy korun. Zbavila se i připravované budovy City Court. Firma podnikala také v Rusku.

Návrh na insolvenci ECM REI podala začátkem dubna 2011 Česká spořitelna, poté se přidali i další věřitelé. Městský soud vyhlásil úpadek firmy v květnu 2011, věřitelé ji poslali do konkurzu v červenci téhož roku. Vrchní soud ale v říjnu 2011 rozhodnutí zrušil kvůli procesnímu pochybení. Loni v březnu pak Městský soud v Praze povolil reorganizaci firmy a vyzval věřitelskou společnost Astin Capital Management, aby navrhla reorganizační plán. Firma jej předložila v srpnu, navrhla v něm rozprodej majetku a likvidaci ECM. Ve čtvrtek 7. února 2013 ale vzala svůj návrh zpět.

Peripetie ECM
ECM založil v roce 1991 Milan Janků, který se po listopadu 1989 vrátil do Česka z Rakouska, kde pracoval v mezinárodním oddělení dnešní Erste Bank. Začal koupí a rekonstrukcí činžovního domu v Praze 6, později rozvinul větší projekty. ECM Real Estate Investments je jednou ze společností skupiny ECM.
Projekty firmy:
- K největším počinům patří dostavba mrakodrapu někdejšího Československého rozhlasu v Praze na Pankráci (dnes City Tower), který na přelomu let 2009 a 2010 ECM prodala za 3,4 miliardy korun. V květnu 2010 firma prodala i další budovy a projekty, které na Pankráci vlastnila - někdejší sídlo Motokovu (nyní City Empiria) a přilehlé konferenční centrum, a to za zhruba 1,8 miliardy korun. Zbavila se i připravované budovy City Court. Firma podnikala také v Rusku.
- ECM drží prostřednictvím dceřiné firmy se sídlem v Hongkongu podíl v nákupním centru ECMall v Pekingu. Společnost také chtěla vystavět na Pankráci výškový bytový a kancelářský dům. Stavbu mrakodrapu ve tvaru písmene V City Epoque a sousední budovy City Epoque Office znemožnil v létě 2011 soud, který zrušil platné územní rozhodnutí, a vyhověl námitkám občanského sdružení. Loni na podzim firma projekty prodala, podobně jako kancelářskou budovu Varenská office center v Ostravě.
Akcionáři: Firmu podle databáze Prodata ovládá zakladatel Milan Janků. Menšinový podíl je v držení drobných akcionářů. Akcie společnosti se obchodovaly na burze v Praze od roku 2006 do roku 2011. Na počátku se akcie ECM prodávaly i za víc než 2000 korun; před pozastavením obchodování se jejich hodnota pohybovala kolem 30 korun za kus.
Hospodaření: ECM REI v pololetí 2012 meziročně zmírnila ztrátu na 8,1 milionu eur, tedy asi na 201 milionů korun. O rok dříve firma za stejné období prodělala 24,7 milionu eur (zhruba 611 milionů korun). Hodnota aktiv se v pololetí 2012 meziročně snížila asi o tři procenta na 103 milionů eur (přibližně 2,6 miliardy korun).
Ostatní:
- Návrh na insolvenci ECM REI podala začátkem dubna 2011 Česká spořitelna, poté se přidali i další věřitelé. Městský soud vyhlásil úpadek firmy v květnu 2011, věřitelé ji poslali do konkurzu v červenci téhož roku. Vrchní soud ale v říjnu 2011 rozhodnutí zrušil kvůli procesnímu pochybení. Loni v březnu pak Městský soud v Praze povolil reorganizaci firmy a vyzval věřitelskou společnost Astin Capital Management, aby navrhla reorganizační plán. Firma jej předložila v srpnu, navrhla v něm rozprodej majetku a likvidaci ECM. Ve čtvrtek 7. února ale vzala svůj návrh zpět.
- Loni na jaře, tedy ještě před prodejem některých projektů, vyčíslil znalecký posudek hodnotu aktiv ECM na 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce Ivo Hala již dříve uznal pohledávky věřitelů za 2,2 miliardy korun. Celkový objem přihlášených pohledávek v insolvenci ale činil 9,5 miliardy korun.
- Loni v dubnu poslal Městský soud v Praze do konkurzu také společnost ECM China Investments, dceřinou firmu ECM REI.
- Společnost čelila insolvenci už na podzim 2010. Soud ji ale nakonec zastavil, protože navrhovatel vzal návrh zpět. ECM přibližně od stejné doby začala pracovat na restrukturalizačním plánu.
Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal, ČTK

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ