Obchod s Italy
EPH koupí část Slovenské elektrárne za 750 milionů eur
18.12.2015 18:42 Aktualizováno 18.12. 20:09
Česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podepsala dohodu o koupi zhruba dvoutřetinového podílu ve firmě Slovenské elektrárne (SE) od italské společnosti Enel. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč). EPH ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.
Holding již ve středu potvrdil, že se dohodl s Enelem na podmínkách transakce. EPH podíl převezme prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Slovakia. Transakce se uskuteční ve dvou fázích, její konečná hodnota se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit.
Závěrečné vypořádaní a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Transakce rovněž podléhá schválení antimonopolních úřadů.
Samotnému prodeji bude předcházet převod celého podílu 66 procent na nově vzniklou společnost HoldCo. V první fázi pak prodá Enel poloviční podíl ve firmě HoldCo společnosti EP Slovakia za 375 milionů eur. Pro zahájení druhé fáze bude muset jedna ze stran uplatnit opci, a to do 12 měsíců poté, co elektrárna Mochovce obdrží povolení ke zkušebnímu provozu třetího a čtvrtého bloku. Po uplatnění opce převede Enel druhou polovinu HoldCo na EP Slovakia za dalších 375 milionů eur.
Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být hotové v letech 2012 až 2013, podle nejnovějšího plánu by ale oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Zároveň byl výrazně navýšen rozpočet.
EPH je v České republice největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Křetínský a Tkáč společně drží zhruba dvě třetiny akcií EPH. Zbytek akcií vlastní skupina J&T.
SE jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly 22.105 gigawatthodin elektřiny, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta.
Prodej podílu v SE je součástí plánu Enelu prodat majetek za zhruba pět miliard eur. O podíl italského podniku v SE se původně zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Slovnaft ale v říjnu uvedl, že od záměru získat akcie SE odstoupil, a zdůvodnil to riziky, která jsou podle něj spojena s dokončením elektrárny Mochovce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.