Firma bosse lihové mafie Březiny je v insolvenci. Dluží 630 milionů

Ekonomika
5. 3. 2015 15:15
Areál společnosti Morávia-Chem V Hrobicích na Zlínsku.
Areál společnosti Morávia-Chem V Hrobicích na Zlínsku.

Krajský soud v Brně zahájil insolvenční řízení se společností Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil zlínský podnikatel a šéf lihové mafie Radek Březina. Insolvenční návrh podalo vedení Morávia-Chem, které závazky včetně požadavku celníků na zajištění spotřební daně vypočítalo na 630 milionů korun. V areálu Morávia-Chem Březina prováděl falešnou denaturaci lihu a tato firma z malé obce Hrobice na Zlínsku hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem. Podle obžaloby mafie kolem Radka Březiny způsobila škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun.

Jednatel Morávia-Chem Radek Menšík insolvenční návrh, ve kterém požaduje prohlášení úpadku, podal ve středu a v ten samý den soud insolvenční řízení zahájil. Menšík návrh zdůvodnil tím, že celní úřad na konci ledna chtěl po firmě složení jistoty v celkové hodnotě bezmála 510 milionů korun. Firma peníze v požadovaném termínu nesložila a celníci na její majetek včetně zásob nařídili exekuci. "Tímto opatřením došlo k úplnému zastavení činnosti fungující a prosperující firmy," uvedl Menšík.

Firma Morávia-Chem je podle Menšíka kvůli požadavku celníků na složení jistoty předlužena a její závazky mnohonásobně převyšují majetek. Zatímco závazky společnosti Morávia-Chem Menšík vypočítal na 630 milionů korun, tak majetek firmy má prý hodnotu 112 milionů korun, z toho 65 milionů korun připadá na zásoby. "Oznamujeme, že budeme pokračovat v provozování podniku, které nepřekročí rámec běžné hospodářské činnosti, ke které je nutno použít i zboží, které bylo celním úřadem zabaveno, ale je uloženo v prostorách firmy," upozornil v závěru insolvenčního návrhu Menšík.

Před senátem Krajského soudu v Olomouci stanuli 8. prosince 2014 údajní aktéři takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou (na snímku druhý zleva). Na snímku vpravo je jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík.Případ rozsáhlých obchodů s nelegálním lihem, které podle obžaloby organizoval Radek Březina, soud řeší od začátku loňského prosince. Soud případ, ve kterém osm obžalovaných údajně připravili stát při obchodech s nelegálním lihem o rekordních 6,7 miliardy korun na daních, spojil s původní Březinovou obžalobou týkající se skrytých zásob lihu. Tou se soud zabýval už od loňského května.

Březinův bratr Tomáš vypověděl, že nelegální líh pocházel od firmy Morávia-Chem, kterou vlastnil jeho bratr Radek. "Ve firmě od roku 2002 do mého zadržení vznikal nelegální líh, byl to jediný zdroj nelegálního lihu pro mého bratra. Odtud šel do skladů. Princip byl neměnný. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně za účelem denaturace, znehodnocení lihu. Firma tak nakoupila desítky milionů litrů lihu," prohlásil Tomáš Březina.

Na výrobu směsi do ostřikovačů však šla podle něj jen malá část, nejméně 23 milionů litrů lihu podle něj bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně. Bratr podle něj vybudoval v uplynulých letech gigant s desítkami skladů a s pobočkami na Slovensku. "Denaturace byla provedena fiktivně. Poté proběhla fiktivní výroba látek do ostřikovačů, které byly distribuovány odběratelům. Byl to propracovaný řetězec. Líh byl fakticky ukryt v areálech Morávia-Chem," rozkryl pozadí systému Tomáš Březina.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ