Společnosti John Crane, která v Lutíně na Olomoucku vyrábí především komponenty mechanických ucpávek a pružných membránových spojek, v účetním roce 2016/2017 vzrostly tržby o pět procent na 1,397 miliardy korun. O rok dřív utržila 1,335 miliardy korun. Zisk firmy se zvýšil na 54,2 milionu z 30,2 milionu korun.Vyplývá to z výroční zprávy firmy John Crane Sigma, jejíž hospodářský rok začal 1. srpna 2016 a skončil loni v závěru července.
Generální ředitel podniku Stanislav Štafa ve výroční zprávě uvedl, že firma v účetním roce 2016/2017 zhruba 92 procent tržeb získala v zahraničí. Poptávku po výrobcích John Crane loni na světových trzích podle něj stále limitovala nízká cena ropy a zemního plynu, kvůli které klíčoví zákazníci omezili investice do nových zařízení na zpracování těchto surovin. Hospodářské výsledky ale přesto předčily finanční plán. "Využili jsme silné poptávky našich exportních trhů v Rumunsku, na Balkáně a v Izraeli," uvedl.
Firma John Crane v loňském roce získala nové zakázky pro čerpadla v rafinerii v irácké Basře, parní turbíny Doosan a Siemens či na dodávky náhradních dílů pro slovenské Duslo Šaľa.
Kvůli dřívějšímu výraznému poklesu cen ropy a plynu se lutínský podnik už v předchozích letech musel vyrovnat se značným tlakem na snižování ceny ucpávek a membránových spojek, které vyrábí. Mechanické ucpávky a spojky totiž nacházejí uplatnění v ropných rafineriích či v zařízeních na dopravu ropy a plynu, jejichž provozovatelé měli nižší příjmy.
Firma John Crane je součástí nadnárodní skupiny Smiths Group se sídlem v Londýně. Do Lutína byla v roce 2013 převedena část výroby ucpávek z evropských poboček koncernu, což v následujících letech výrazně zvýšilo produkci firmy.
Lutínská společnost John Crane zaměstnávala v uplynulém hospodářském roce zhruba 520 lidí.