Fischer neuspěl. Ústavní soud zamítl žádost o odškodnění

Ekonomika
14. 12. 2017 20:05
Podnikatel Václav Fischer na snímku z roku 2003.
Podnikatel Václav Fischer na snímku z roku 2003.

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako odškodné kvůli blokovaným letadlům. Podle České televize o tom rozhodl Ústavní soud. Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF) si u něj stěžovala na předchozí zamítavá rozhodnutí českých soudů.

Firma AMF se domáhala náhrady za ušlé nájemné za dvě konkurzem blokovaná letadla. "Jakkoli bylo konkurzní řízení v rozhodné fázi skutkově značně komplikované, soudy včetně konkurzního nevykročily z hranic ústavněprávních předpisů a jejich výklad podústavního práva nebyl nestandardní a vykazující znaky libovůle či snad dokonce svévole," stojí podle ČT v rozhodnutí Ústavního soudu.

Bývalý senátor a podnikatel v cestovním ruchu Václav Fischer žaloval stát na základě vyhraného sporu o vlastnictví dvou letadel Boeing 737 z ledna 2014. Na ústavní soud se obrátil v roce 2015 poté, co jeho nárok na náhradu škody neuznaly obecné soudy ani Nejvyšší soud.

Konkurzní správce společnosti Charter Air (dříve Fischer Air) prodal letadla v dražbě. Podle pražského Vrchního soudu letadla do konkurzní podstaty nepatřila, Nejvyšší soud ale na jaře 2015 žádost o náhradu škody nepřipustil. Fischerova firma chtěla od státu peníze za snížení hodnoty letadel i ušlý zisk na leasingových splátkách, uvedla ČT.

Konkurz na Fischerův majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

Fischerem většinově vlastněná AMF letos prohrála spor o 2,45 miliardy korun, které po státu požadovala za dvě dopravní letadla zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek. AMF požaduje podobnou částku i v mezinárodní arbitráži. Proti Česku ji zahájila loni v prosinci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Volfík René

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ