Hejtman: Miliony na mzdy řidičů jsou stále v rovině teorie

Ekonomika
17. 5. 2017 19:07
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Částku 420 milionů korun, kterou začátkem dubna vyhradila vláda pro kraje na zvýšení mezd řidičů autobusů, kraje zatím nedostaly, je to stále v rovině proklamace a teorie, řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO). Po jednání s dopravci také uvedl, že nevidí u současné vlády snahu situaci řešit. Podle něj proto bude třeba řešit problém až s novým kabinetem, který vzejde z podzimních voleb.

Vláda počátkem dubna vyhradila maximálně 420 milionů korun z rozpočtové rezervy na pomoc krajům v souvislosti se zvýšením mezd řidičů linkových autobusů. Růst platů přitom vyplynul z loňského vládního nařízení, proto kraje žádaly o peníze vládu, původně Asociace krajů ČR chtěla 840 milionů.

Jihomoravský kraj nabídl začátkem jara dopravcům částečné řešení, které mu umožnily zákony, většina firem je využila. Díky tomu letos a příští rok dostanou dopravci na jižní Moravě o 2,85 koruny na kilometr více. Zatím však nevědí, jak budou v dalších letech pokračovat v plnění dlouhodobých smluv, které jim končí v letech 2021, 2022 i 2023. Víc kraj dopravcům nyní dát nemůže. "I když bych chtěl, není to možné a jednání s vládou k ničemu nevedla," řekl Šimek.

Jelikož už kraj dostal výpověď od jednoho z dopravců, Vydos Busu, chystá se na vypsání nového výběrového řízení. Proto také dal dopravcům ke zvážení, zda tak nechce učinit ve světle aktuálních událostí ještě někdo. "Pokud byste někteří naznali, že situace je ekonomicky neúnosná, prosíme o podání výpovědi do konce srpna," uvedl vedoucí dopravního odboru Rostislav Snovický. Termín je stanoven s ohledem na lhůty výběrových řízení. Dopravci by pak podle dodatků jezdili ještě dva roky, než by byl v soutěži vybrán nový. Dopravci však o výpovědi smluv příliš nestojí, protože mají nastavené financování a úvěry s ohledem na délku smluv.

V ostatních krajích se situaci podařilo různými způsoby vyřešit, na jižní Moravě byla nejkomplikovanější kvůli specifickým ustanovením ve smlouvách s některými dopravci. Právě jižní Moravu nejcitelněji zasáhla stávka řidičů 6. dubna, kdy nevyjely desítky linek. Kraj zatím stále nemá odpověď od státního zastupitelství na podnět, kterým nechal přezkoumat zákonnost stávky.

Platy řidičů jsou horkým politickým tématem už přes rok. Pohybují se pod průměrnou celorepublikovou mzdou, v některých krajích výrazně. Říjnové nařízení vlády hovoří o minimální mzdě 98,10 koruny za hodinu jízdy a 88 korun za hodinu čekání. Včetně čekací doby stráví někteří řidiči v práci až 300 hodin. Podle odborů zvýšení mezd může zabránit odchodu řidičů do jiného zaměstnání, ale těžko přiláká nové. Věkový průměr řidičů je přitom poměrně vysoký a hrozbou do budoucna je nucené omezování veřejné dopravy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ