Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na osm procent, proti loňskému prosinci tak byla o 0,6 procentního bodu vyšší. Bez práce bylo v lednu podle pracovních úřadů 585 809 lidí, meziměsíčně o 40 498 více. Volných pracovních míst v lednu ubylo. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici očekávali, že nezaměstnanost vzroste méně.
Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, pracovní úřady na konci ledna evidovaly 571 892, což je o 40 898 více než na konci předchozího měsíce.
"Leden podle očekávání přinesl další výrazný vzestup nezaměstnanosti. Vinna je recese české ekonomiky, která likviduje pracovní místa především ve stavebnictví a v průmyslu. A naopak nových pracovních míst zůstává pomálu," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Určitý, zatím jen těžko odhadnutelný vliv má podle něj i chování některých firem, které si zvykly posílat své zaměstnance na zimu na úřad práce. "Na oživení ekonomiky, které by přineslo nová pracovní místa, si stále ještě musíme počkat," dodal.
Na konci ledna bylo k dispozici 33 794 volných míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo v průměru 17,3 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník, a to 122,9. V Havlíčkově Brodě to bylo více než 100 lidí, v Mostě téměř 90 lidí, v Bruntále zhruba 73 lidí a v Děčíně téměř 60 uchazečů. Nejlépe se práce hledá v Praze a okolí, na jedno pracovní místo v metropoli v průměru připadlo 4,9 uchazeče. Méně to bylo pouze v Mladé Boleslavi, 4,5 uchazeče.
Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo všech 77 okresů. Největší byl v okrese Jindřichův Hradec, a to 18,3 procenta. V Domažlicích, Písku a Prachaticích to bylo shodně o 13,5 procenta. V okrese Jeseník nárůst činil 12,4 procenta, v okrese Plzeň-jih o 12,2 procenta a v Pelhřimově o 12,1 procenta.
Úřady práce v průběhu ledna nově zaevidovaly 83 505 uchazečů o práci. Ve srovnání s prosincem to bylo o 23 260 zájemců více a meziročně o 7794 lidí více.
Podporu v nezaměstnanosti v lednu pobíralo 138 104 uchazečů o zaměstnání, což je 23,6 procenta všech uchazečů vedených v evidenci. Loni v prosinci to bylo 19,8 procenta.
Rekord?
Podle staré metodiky přesáhla míra nezaměstnanosti deset procent, čímž se dostala na nejvyšší hodnotu v historii České republiky, upozorňují analytici. Historicky nejvyšší nezaměstnanost byla registrována při velké hospodářské krizi v roce 1933. Tehdy bylo bez práce 738 tisíc osob a míra nezaměstnanosti překročila 21 procent.
Nezaměstnanost v Česku se v lednu podle nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu, zvýšila na osm procent. Do konce loňska využívaná metodika poměřovala míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, proto byl její percentuální podíl vyšší.
"Změna metodologie výpočtu míry nezaměstnanosti celková čísla opticky snížila, nemůže však zastřít, že nová místa na trhu stále nevznikají," řekl manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů společnosti PwC ČR Libor Stodola. Za celý letošní rok však očekává spíše stabilizaci trhu. To prý ukázal i nedávný průzkum mezi generálními řediteli největších tuzemských firem. Přibližně třetina z nich plánuje letos nabírat pracovníky, třetina propouštět a třetina ponechá počty beze změny.
"Na trhu práce začátkem roku citelně přituhlo. Zvýšení počtu lidí bez práce za jediný měsíc o 40 tisíc je nejhorším výsledkem od prosince 2010, kdy propouštěla státní správa," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Kumulované zvýšení nezaměstnaných za prosinec a leden bylo podle něj na přelomu letoška srovnatelné s krizovým rokem 2009. Vývoj zapadá do kontextu vleklé recese v české ekonomice, která se koncem loňského roku zřejmě teprve blížila svému dnu.
Analytik Raiffeisenbank Václav Franče připomněl, že údaje o nezaměstnanosti již několikátý měsíc převyšují očekávání trhu. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost reaguje se zpožděním na ekonomický vývoj, tak ani další výhled podle něj není příznivý: "Tento rok čekáme ve staré metodice nárůst průměrné míry nezaměstnanosti 9,2 procenta z loňských 8,6 procenta."