Hradecký soud odsoudil tuneláře fondů Trend a Mercia
22.12.2009 09:32 Aktualizováno 22.12. 10:40
Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uložil šesti bývalým manažerům fondů tresty od dvou do tří let vězení. Dva obžalovaní dostali podmínku a u dvou dalších zatím soud rozsudky nevynesl.
Tresty jsou stejné nebo nižší jako v původním rozsudku. Státní zástupce vinil deset vedoucích pracovníků z poškození fondu ve výši 1,4 miliardy korun. Původní nejvyšší trest byl sedm let.
Případem se krajský soud zabývá již podruhé. Původní rozsudek z loňského srpna pražský vrchní soud zrušil a uložil nové projednání. To začalo letos v říjnu.
Kauza fondů Trend a Mercia začala před 13 lety a je jedním z největších případů tunelování v Česku. Obžaloba své stanovisko před opětovným jednáním soudu nezměnila. Stejně tak obžalovaní, kteří vinu popírají.
Hradecký soud loni v srpnu potrestal šest bývalých manažerů fondů za porušování závazných pravidel v obchodním styku a povinností při správě cizího majetku tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Jednoho manažera soud osvobodil. Nejvyšší trest sedmi let vězení dostal Miroslav Hálek, kterého soud navíc potrestal i za zneužívání informací v obchodním styku.
Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurují jako svědci. Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Do roku 1997 podle obžaloby z jejich portfolií různými machinacemi převedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva, na jiné společnosti. Fond Trend později zkrachoval.
Foto: Profimedia.cz, ČTK
MILIARDOVÉ TUNELY FINANČNÍCH INSTITUCÍ
|
Kauza harvardských investičních fondů údajná škoda 16 miliard korun Případ začal projednávat loni v únoru pražský městský soud. Obžaloba viní bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegu Borise Vostrého z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Oba jsou stíhání jako uprchlí. Dvojice podle obžaloby v letech 1995 až 1997 převáděla majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice.
Kauza KTP Quantum údajná škoda 3,5 miliardy korun V kauze zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum jsou stíháni bývalí šéfové představenstva. Soudy už dvakrát vrátily obžalobu státnímu zástupci k došetření. Manažeři jsou podezřelí z toho, že v letech 1996 až 2001 vylákali nabízením Spořitelního účtu správy akcií peníze od klientů v desítkách poboček. Hospodaření KTP Quantum skončilo podle žalobce mnohamilionovými ztrátami.
Kauza fondů Trend a Mercia údajná škoda 1,4 miliardy korun Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajně vytunelovaných investičních fondů uznal zatím vinnými osm z deseti manažerů fondů, vynášení rozsudku pokračuje. U dvou zatím verdikt nevynesl. Obžaloba viní manažery z poškození fondu ve výši asi 1,4 miliardy korun. Případem se krajský soud zabývá již podruhé. Původní rozsudek z loňského srpna (mj. tresty od tří do sedmi let vězení šesti bývalým manažerům fondů) pražský vrchní soud zrušil a uložil nové projednání. Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Do roku 1997 podle obžaloby z jejich portfolií různými machinacemi převedli akcie nejcennějších firem.
Kauza CS Fondy škoda 1,39 miliard korun V únoru 2007 poslal pražský vrchní soud v této kauze definitivně čtyři obžalované za víc než miliardový podvod na čtyři roky až osm let do vězení. Čtveřice se podle soudů za účasti dalších osob podílela v roce 1997 na pochybném převodu majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun, za který fondy získaly téměř bezcenné akcie. Letos v létě hlavní aktér kauzy vytunelovaných CS Fondů Josef Matoulek neuspěl s ústavní stížností, jejímž prostřednictvím se snažil vybojovat obnovu řízení a nový proces. V souvislosti s kauzou byli dříve obviněni i bývalí šéfové zaniklé skupiny Motoinvest, jejich stíhání žalobce loni už podruhé zastavil.
Kauza Private Investors údajná škoda téměř miliarda korun V případu Private Investors viní policie z bezmála miliardové zpronevěry bývalého prokuristu společnosti a dva spolumajitele. Trojice je podezřelá z toho, že obchodovala s americkými cennými papíry za peníze asi 3000 klientů společnosti, ale bez vědomí většiny z nich. Společnost Private Investors oznámila úpadek v květnu 2001, v červnu přišel konkurz. Letos v říjnu soud prodloužil konkurz Private Investors do konce letošního roku. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.