Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák podal návrh na prohlášení insolvence loterijní společnosti. Členům představenstva to oznámil odpoledne.
"U notáře podepsal podání na insolvenční návrh," uvedl místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. "Představenstvo vzalo na vědomí, že společnost podává návrh na insolvenci." Podání návrhu potvrdil rovněž člen představenstva Sazky Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje.
Podání insolvenčního návrhu pak kolem půl deváté potvrdila rovněž Sazka. "Předseda představenstva akciové společnosti SAZKA JUDr. Aleš Hušák dnes podepsal insolvenční návrh SAZKA, a.s., a podal ho Městskému soudu v Praze," uvedl mluvčí loterijní firmy Jan Tuna. "Další informace budou k dispozici v průběhu neděle a pondělí."
"Návrh mohl podat pouze pan Hušák. Podle mě by sice mohl i pan Ječmínek, ale soudce dospěl k názoru, že ten by potřeboval mandát představenstva. Takže ho podal pan Hušák," dodává Král. Jde totiž již o druhý návrh za Sazku, první podal právě Ječmínek. Soud tak může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, původně měl rozhodovat 21. dubna.
Na podání insolvence ze strany šéfa Sazky Aleše Hušáka upozornil jako první server Aktuálně.cz. Podání insolvenčního návrhu ze strany Sazky tak znamená, že firma míří do úpadku, který může soud prohlásit již příští týden. Fakticky to znamená, že na Sazku budou mít vliv především věřitelé společnosti. Největšími jsou skupiny PPF a KKCG, kterým se tak otevřela cesta k ovládnutí loterijní firmy.
Naopak akcionářům Sazky hrozí, že přijdou o všechny akcie v Sazce. "Na akcionáře to bude mít faktický dopad prakticky nulový. Jedná se o sportovní svazy, které stejně v posledních letech nic nedostávaly. Všechny nyní zajímá, jaká proběhne reorganizace v Sazce a kdo společnost povede," uvádí ovšem Král. Sportovní svazy nicméně přestanou mít na Sazku vliv.
Hušák ještě dnes dopoledne řekl, že se svým rozhodnutím o připojení k návrhu na insolvenci Sazky vyčká na rozhodnutí soudu o smlouvě se společností Gladiolus. Městský soud v Praze však dnes o smlouvě nerozhodl. Vládce loterijní firmy si tak chtěl ponechat čas do pondělí, ale nakonec se rozhodl podat insolvenční návrh již v pátek odpoledne.
Po ranním výslechu Hušáka, Ječmínka, právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, zástupce společnosti Moranda Tomáše Rybáře a právního zástupce skupiny KKCG Davida Koláčka soud jmenoval prozatímní věřitelský výbor Sazky. Jeho členy jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Soud zároveň znovu ustanovil Josefa Cupku předběžným insolvenčním správcem firmy.
Hlavním úkolem prozatímního věřitelského výboru bude podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové posoudit úvěrové smlouvy Sazky se společností Gladiolus. Své stanovisko je výbor povinen předložit soudu ve lhůtě pěti pracovních dnů. Stejnou povinnost soud uložil i Cupkovi.
Návrhy smluv o úvěru se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest podnikatele Martina Ulčáka, počítají s tím, že Sazka dostane úvěr 2,5 miliardy korun, který má být zajištěn jejím majetkem. Proti přijetí úvěru jsou ovšem skupiny PPF a KKCG, kteří jsou největšími věřiteli Sazky. Obě skupiny spolupracují na ovládnutí Sazky. Šance na přijetí úvěru je tak velmi nízká. Odmítavě se k půjčce staví rovněž Cupka.