Loterijní kolos
Hušák: V Sazce se hraje o to, kdo z věřitelů prodělá
27.03.2011 14:43 Aktualizováno 27.03. 16:27
Generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák podal v pátek vlastní insolvenční návrh na Sazku, protože už nemohl udělat jiný krok. Boj o Sazku podle něj pokračuje, hraje se o to, jak se změní její vlastnická struktura a kdo z věřitelů prodělá. Hušák dál dává před konkurzem přednost reorganizaci firmy.
Hušákův páteční insolvenční návrh byl druhý za Sazku, první podal místopředseda představenstva Roman Ječmínek. Soud tak může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, podle zákona na to má 15 dnů.
Další insolvenční návrhy na Sazku podali už dříve velcí věřitelé firmy, podnikatel Radovan Vítek prostřednictvím společností Moranda a Siderius a skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Morandu a Siderius převzala později od Vítka skupina PPF podnikatele Petra Kellnera.
"Z logiky věci vyplývalo, že jsme nemohli udělat jiný krok než tento, ale budeme dál bojovat," řekl ke svému insolvenčnímu návrhu Hušák v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Insolvenční návrh prý podepisoval se slzami v očích. V boji o Sazku se nyní mimo jiné hraje o to, v jakém poměru a rozsahu se změní její vlastnická struktura, dodal.
Představenstvo a vedení firmy bude podle Hušáka usilovat o to, aby sportovním svazům, které jsou akcionáři Sazky, zůstal ve firmě co největší podíl. "Ještě před 14 dny byla Sazka v situaci, kdy mohla své závazky vůči věřitelům uhradit," poznamenal šéf loterijní firmy.
Věřitelům Sazky však podle Hušáka nejde o uhrazení pohledávek, ale o průnik do firmy. Důkazem je prý schůzka, na které se zhruba před dvěma týdny sešel s jedním z "velkých hráčů" kolem Sazky. Zda to byl Komárek, nebo Vítek, Hušák neřekl.
Šéf Sazky mu nabídl svůj odchod. Podmínkou bylo, že partnerům Sazky, tedy společnostem Penta a E-Invest, vyplatí 300 milionů korun a samotnému Hušákovi peníze, které mu náleží ze smlouvy. To celé však Hušák podmínil tím, že věřitelé Sazku nepošlou do insolvence. V současnosti už ale o odchodu z čela Sazky neuvažuje, uvedl Hušák v televizi. O jeho osudu prý rozhodnou akcionáři.
Sazku prověří úředníci z ministerstva
Kvůli situaci v Sazce nedávno v loterijní firmě zahájilo správní kontrolu ministerstvo financí (MF). Hušák uvedl, že v pátek podepsal kontrolní protokoly, v pondělí by je měl dostat na stůl ředitel státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi MF Karel Korynta. Ten v televizi řekl, že správní řízení se Sazkou bude pravděpodobně pokračovat.
Úředníci budou kontrolovat, jestli fungují všechny terminály, zda si sázející můžou vsadit nebo jestli Sazka vyplácí výhry. Ministerstvo podle Korynty v současnosti eviduje několik výherců, kterým Sazka dluží výhry v řádu milionů korun. Korynta dnes uvedl, že na výplatu výher by mohla být použita jistota 165 milionů korun, kterou má Sazka na účtu a může s ní nakládat jen se svolením MF.
Výhry podle Hušáka Sazka dál vyplácí. "Je tam jedna výhra, která se splácí, ale splacena bude," dodal bez bližších podrobností. V médiích se dříve objevily informace, že Sazka nemá peníze na vyplacení rekordního jackpotu ve Sportce ve výši 103,4 milionu korun, který padl letos 6. ledna.
Po rozhodnutí o případné insolvenci Sazky bude soud rozhodovat právě o způsobu, jak se Sazka s dluhy vypořádá. Všeobecně se očekává, že povolí reorganizaci firmy. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce. Reorganizační plán například ruší původní pohledávky a jejich rozsah a obsah nově vymezuje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.