Schodek loňského státního rozpočtu, který dosáhl 101 miliard korun, mohl být ještě o několik miliard korun nižší. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž loni prominul placení daní v objemu 3,17 miliardy korun. O rok dříve činila "odpuštěná" částka 2,29 miliardy.
Podle statistik pro připravovanou výroční zprávu České daňové správy největší část - 3,137 miliardy korun - z prominuté částky tvořily ostatní příjmy, odvody a poplatky. Dalších 33 milionů korun Kalousek prominul na daních z převodu nemovitostí a po jednom milionu na daních z přidané hodnoty a u daní z příjmů placených srážkou.
Podle stávající legislativy může placení daně zcela nebo částečně prominout ministr financí jen z důvodu nesrovnalostí vyplývajících z uplatňování daňových zákonů nebo při mimořádných, zejména živelních událostech.