Kapsch odmítá závěry odborné komise

Ekonomika
16. 2. 2007 16:00
Systém mýtných bran firmy Kapsch
Systém mýtných bran firmy Kapsch

Systém mýtných bran firmy KapschSituace kolem mýtného na silnicích nižších tříd se dále komplikuje. Firma Kapsch nesouhlasí se závěry poradní komise ministerstva dopravy, která má výhrady k navrhovanému mýtnému systému pro silnice první třídy. Zatímco komise prosazuje pro druhou etapu mýtného satelitní technologii, Kapsch chce zkombinovat satelit s mikrovlnami.

"Umíme velmi expertně posoudit, kdy bude systém efektivní a kdy jde pouze o obtížně realizovatelnou teorii," říká k výtkám komise majitel rakouské firmy Georg Kapsch. Provoz čistě satelitního systému by pro plánovaných deset let stál podle zástupců fimy řádově více peněz než u mikrovlnného systému.

Kapsch: Mýtné by prodražil nákladný datový přenos 

Výběr mýtného by podle Kapsche prodražil hlavně kvůli drahým datovým přenosům mezi palubní jednotkou OBU a centrálou systému. Zvýšené náklady by nevyrovnala ani úspora za nevystavěné mýtné brány. "Při zohlednění všech těchto faktů je nám nepochopitelný postup zadavatele a jeho poradní skupiny," píše ve vlastním prohlášení Kapsch.

Ministerstvo dopravy v reakci sdělilo, že nevnucuje společnosti Kapsch pro druhou etapu jakýkoli technologický systém. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky přišel sám Kapsch v říjnu 2006 s alternativní nabídkou, že by mohl vybudovat v Česku tzv. hybridní systém, který by spojoval mikrovlnnou a satelitní technologii. Expertní skupina vedená děkanem Dopravní fakulty ČVUT Petrem Moosem, která návrh na žádost resortu dopravy posuzovala, dospěla k závěru, že takový systém je nevhodný, připomněl mluvčí.

Hybridní systém by způsobil chaos 

Následně Kapsch předložil druhou alternativu, která byla experty rovněž shledána jako nevhodná, neboť by dělila systém na úrovni uživatele na vozidla ryze tranzitní a pak vozidla, která by mohla sjet z dálniční sítě na silnice nižších tříd. Takový návrh byl odborníky vyhodnocen jako zcela nestandardní, navíc s předpokladem, že by vyvolal dopravní chaos, uvedl Hanzelka.

Podle ministerstva by však satelitní systém mohl být levnější. Náměstek ministra Jiří Hodač odhadl úsporu až na osm set tisíc korun. Podle smlouvy je cena celé zakázky za obě etapy a desetileté služby dvaadvacet miliard korun. Mýtné se zatím v ČR vybírá na zhruba tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic za pomoci mikrovlnné technologie, která vyžaduje stavbu mýtných bran.

Hlavní tahy budou hlídat mikrolvny, vedlejší satelit

Podle smlouvy měla být stejná technologie využita i na silnicích první třídy, ministerstvo však na podzim požádalo firmu o návrh satelitního řešení. Firma v únoru přišla s návrhem, který počítá s výstavbou mýtných bran na páteřních komunikacích, kde jezdí mezinárodní tranzitní doprava, zbytek silnic by hlídaly družice. Ministerstvo však požaduje pro druhou etapu převážně satelitní systém.

Další jednání mezi Kapschem a ministerstvem dopravy se bude konat pravděpodobně v úterý. Kapsch však podle všeho není ochoten ze svého návrhu ustoupit. "Je určitá hranice, za kterou už jít nemůžeme," říká Georg Kapsch. Jak bude nakonec systém na silnicích první třídy vypadat, není tedy dosud jasné. Původně se mělo mýtné na silnicích první třídy začít vybírat od 1. července 2007, nyní však je ohrožen i nově určený termín 1. leden 2008.


Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ