Kauza OKD: revizní posudek potvrdil špatné ocenění akcií

Ekonomika
28. 6. 2017 09:34
OKD, Důl ČSM.
OKD, Důl ČSM.

Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července.

Kromě Douchy je v kauze obžalován bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta a jeho kolega Jan Škurek.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, v níž byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.

"Znalecký posudek Vox obsahuje řadu pochybení a nedostatků. Nesplňuje požadavky na základní náležitosti znaleckého posudku. Porušuje i ty nejzákladnější zásady pro ocenění," píše se podle listu v revizním posudku. Podle znalců měl být samostatně oceněn i neprovozní majetek, například rekreační objekty, ubytovny Permon a Paskov ve Frýdku-Místku, luxusní vila a zámek Sobotín, nemocnice a poliklinika, nepotřebné administrativní objekty, garáže nebo řada nepotřebných pozemků.

Doucha měl ale na vypracování posudku 29 dní, což je podle znalců extrémně krátká doba. Například jeden z posudků, který si objednala policie, vznikal osm a půl měsíce. "Trvám na tom, že můj původní posudek byl v pořádku. Neoceňoval jsem majetek, ale akcie," řekl LN Doucha. Vinu odmítá, stejně jako Kuta a Škurek.

Autoři revize ale kritizují i posudek, který pro policii vypracovala společnost A-Consult. Ohodnotila podíl státu v OKD na 9,8 miliardy Kč, z čehož obžaloba vypočítala údajnou vzniklou škodu. Podle revizního posudku ale A-Consult pracoval s údaji, které Doucha nemohl mít. "Zásadní exces lze spatřovat v tom, že ocenění bylo zpracováno s využitím konsolidované účetní uzávěrky společnosti OKD za rok 2003, přičemž je všeobecně známo, že revizní znalec by měl dbát, aby nepoužil údaje, které k datu ocenění nemohly být k dispozici," uvedli znalci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ramík Drahoslav

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ