Klíčový svědek má prolomit kauzu spojenou s IPB

Ekonomika
1. 8. 2007 20:45
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPrůlom ve vyšetřování případu souvisejícího s krachem Investiční a Poštovní banky (IPB), kauzy České pivo, by měl přinést výslech kanadského právníka Irwina Schwartze. Tým vyšetřovatelů a obhájců čeká od právníka svědectví, které obviněné manažery Nomury i IPB usvědčí z podvodu.

K výslechu právníka by měli do kanadského Toronta odletět v září. Uvedla to Česká televize. Hodnotu výpovědi však může zpochybnit fakt, že s českým státem a novým vlastníkem zkrachovalé IPB, Československou obchodní bankou, začal spolupracovat za nezvyklých podmínek.

Kauza České pivo se týká transakcí s akciemi pivovarů Plzeňský Prazdroj a Radegast z let 1998 až 2000. Japonská Nomura prodala pivovary za ne zcela jasných podmínek, Česko se s Nomurou kvůli kauze stále pře o 24 miliard korun.

"V současné době se jedná o formě a o konkrétním termínu tohoto výslechu," řekla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Schwartz pomáhal v 90. letech manažerům IPB a Nomury plánovat transakci České pivo. Z dokumentů, které má ČT k dispozici, však vyplývá, že se státem a ČSOB začal spolupracovat za nezvyklých podmínek. Od ČSOB dostal za svědeckou spolupráci a doloženou dokumentaci 14 milionů korun. Bývalé vedení ministerstva financí mu zase slibovalo proplatit za čas až 4000 dolarů (téměř 82 tisíc Kč) za den.

"Bude potřeba, aby orgány činné v trestním řízení, případně soud, zvážily, zdali svědek, který svědčí za takovýchto podmínek, je důvěryhodný," uvedl advokát Michal Šimků.

Podle ČT si Schwartz za spolupráci s českým státem kladl i další podmínky. Z vládního usnesení z roku 2004 vyplývá, že chtěl po bývalé české vládě zajistit beztrestnost. To politici v dokumentu odmítali, ale slíbili mu, že ho nebudou vláčet obchodními spory.
"Výslechy se budou odehrávat podle českého a kanadského trestního řádu a k tomu je jakékoli vládní usnesení irelevantní," prohlásila Válová.

Spor o české pivovary je jen jedním z několika, které souvisejí s bývalou IPB. Ten hlavní mezi státem a Nomurou skončil smírem, ale Česko zřejmě bude muset zaplatit za vyrovnání miliardy korun. Vláda také zažalovala u arbitráže ČSOB, že získala IPB nekalým způsobem. Po bance požaduje téměř 27 miliard korun. Naopak ČSOB chce v arbitráži po státu 1,7 miliardy jako dlužnou částku za transakce související s převodem IPB.

Nomura prodala pivovary Prazdroj a Radegast jihoafrické South African Breweries za 22 miliard Kč. ČSOB tvrdila, že Nomura nezaplatila IPB za pivovary v hotovosti, nýbrž prostřednictvím transakcí krytých akciemi IPB, které se později staly bezcennými. Nomura však popřela, že by jednala v rozporu se zákony, a od začátku trvala na tom, že za akcie pivovarů zaplatila.

Arbitráž v Londýně v polovině listopadu 2003 definitivně potvrdila, že Nomura může za pivovary zaplatit ČSOB akciemi IP banky, která je nástupkyní zkrachovalé IPB. ČSOB původně chtěla po Nomuře devět miliard korun v penězích.

Ilustrační foto: archiv

 

Autor: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ