Zrušení daňového zvýhodnění stravenek nepomůže ani živnostníkům, ani státu. Firmy kvůli němu nebudou schopny zaměstnancům tento druh benefitů poskytovat a velká část od vydávání stravenek ustoupí, uvedl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.
Zrušení zvýhodnění schválila v rámci daňové reformy vláda. Místo zvýhodnění jídelních kuponů a dalších benefitů ministerstvo financí navrhuje pro zaměstnance daňový paušál 3000 korun ročně.
"Stát podle našeho odhadu vybere na daních zhruba pět miliard korun a 12 miliard korun rozdá v paušálních poplatcích," uvedl Havlíček. Zisk pěti miliard korun pro stát je ale podle něj podmíněn tím, že firmy budou zaměstnancům stravenky vydávat i po jejich plném zdanění. Tak to ale podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka nebude.
Podniky nebudou mít žádný důvod nadále stravenky zaměstnancům kupovat a upustí od této praxe téměř úplně, předpověděl Stárek. Provozovatelům restaurací a jídelen tak podle něj kvůli zrušení daňového zvýhodnění výrazně klesnou tržby.
Podle Havlíčka ministerstvo financí zaměstnavatelům nepředložilo žádný seriózní rozbor dopadů zrušení zvýhodnění stravenek na státní rozpočet. Neexistuje ani odhad počtu společností, u kterých se předpokládá, že přestanou tento druh benefitu poskytovat.
"Jde o další likvidační krok podnikání v gastronomii," řekl Stárek. Jedním z dopadů zrušení daňového zvýhodnění bude podle něj změna stravovacích návyků zaměstnanců. Tito lidé nebudou mít důvod chodit na jídlo do jídelen a stravování budou řešit alternativně. Pro restauratéry bude změna stravovacích návyků zaměstnaných lidí znamenat větší než poloviční propad v poledních tržbách, odhadl.
Provozovatelům restaurací podle Stárka výrazně nepomohou ani chystané finanční kompenzace, zaměstnanci je totiž budou moci využít jiným způsobem než na stravování. Tržby v restauracích a jídelnách navíc postihne i na příští rok chystané zvýšení snížené sazby DPH z deseti na 14 procent, kvůli kterému budou lidé více šetřit, dodal.
Investiční pobídky zůstavájí
Zahraniční investoři slyší především na daňové úlevy a proto je podle Svazu průmyslu a dopravy dobře, že k zrušení investičních pobídek vládou při jednání o reformě nedošlo.
"Jsme rádi, že se podařilo přesvědčit vládu, aby investiční pobídky v současné ekonomické situaci nerušila. Zrušení pobídek by ohrozilo příliv investic do naší ekonomiky a tvorbu nových pracovních míst. Je pozitivní, že se na tom dokázala shodnout vláda jako celek včetně obou klíčových ministrů Kalouska i Kocourka," dodal prezident Svazu průmyslu s dopravy ČR Jaroslav Hanák.
Co vše spadá pod investiční pobídky: |
- sleva na dani z příjmů právnických osob po dobu 10 let pro firmy - převod technicky zvýhodněného území za zvýhodněnou cenu - hmotná podpora vytváření nových pracovních míst - hmotná podpora rekvalifikace nebo školení zaměstnanců - převod pozemků |