Kouříte? Stát vám sáhne hlouběji do peněženky

Ekonomika
12. 9. 2013 15:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nemilého překvapení se od příštího roku mohou dočkat čeští kuřáci. Ministerstvo financí se totiž chystá zvýšit spotřební daň na cigarety a tabák. Důvodem má být změna kurzu české koruny vůči euru. Krabička cigaret o dvaceti kusech by podle chystané novely zákona o změně sazby spotřební daně z tabákových výrobků mohla podražit až o několik korun. Stát pak na tom získá miliardy.

Spotřební daň u jednoho kusu cigarety by měla stoupnout z 2,18 na nejméně 2,33 koruny za kus. "Dopad na dvacetikusové balení oproti roku 2013 bude cca čtyři koruny," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

U doutníků se spotřební daň podle návrhu má zvýšit z 1,30 na 1,39 koruny za kus. U tabáku ke kouření pak má vzrůst ze 1635 na 1864 korun za kilogram, což je nárůst o 229 korun.

Zvýšení daně ministerstvo odůvodňuje nařízením Evropské unie, které jí předepisuje minimální daň ve výši 90 eur na 1000 kusů všech cigaret a procentní požadavek ve výši 60 procent vážené maloobchodní prodejní ceny. "Nutnost úpravy sazby spotřební daně byla vyvolána zhoršením predikce směnného kurzu české koruny vůči euru během roku 2013," konstatovalo ministerstvo.

Kuřáci si tak sice připlatí, na změně zákona by však měl vydělat státní rozpočet. Díky zvýšení spotřební daně by do jeho kasy mohlo od příštího roku přitéct ročně navíc 1,6 miliardy korun, u daně z přidané hodnoty se předpokládá kladný rozpočtový dopad v řádu desítek milionů korun. "Vzhledem k očekávanému předzásobení subjektů tabákovými výrobky zdaněnými současně účinnou sazbou spotřební daně může být očekávaný hospodářský dopad nižší," konstatovalo ovšem ministerstvo. Inflace by se kvůli zvýšení sazby měla zvýšit o 0,246 procentního bodu.

Ministerstvo financí předpokládá platnost zákona od ledna příštího roku. To by však vzhledem k rozpuštěné sněmovně a předčasným parlamentním volbám mohlo být složité. Nově zvolení poslanci se totiž sejdou nejdříve v listopadu. Navíc už je polovina září a novela je stále v připomínkovém řízení. "Proto byla podána žádost o zkrácení vnějšího připomínkového řízení na 5 pracovních dnů, které bylo vyhověno. Stejně tak bylo povoleno zaslat návrh novely do vnějšího připomínkového řízení pouze omezenému počtu připomínkových míst," konstatoval Ondřej Šrámek.

S ohledem na politickou situaci bude podle něj snahou ministerstva v dalším legislativním procesu navrhnout Poslanecké sněmovně schválení novely již v prvním čtení. Standardně každý zákon prochází v plénu sněmovny třemi čteními.

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ