Kvůli ptačí chřipce bylo už utraceno téměř 20 tisíc kusů drůbeže

Ekonomika
26. 1. 2017 20:35
V Řitovízi na Strakonicku muselo být kvůli ptačí chřipce vybito 6500 ptáků.
V Řitovízi na Strakonicku muselo být kvůli ptačí chřipce vybito 6500 ptáků.

Veterináři zatím v Česku potvrdili 11 ohnisek ptačí chřipky, kvůli nebezpečné nákaze museli utratit už bezmála 20 tisíc kusů drůbeže. Deset ohnisek se objevilo u drobných chovatelů, jedno se nachází v komerčním chovu, a to na farmě v Řitovízi u Blatné na Strakonicku. Veterinární správa tam ve čtvrtek kvůli nákaze vybila 6500 kachen. Naposledy potvrzeným ohniskem a zároveň prvním v Libereckém kraji je malochov drůbeže v Turnově na Semilsku, kde bylo kvůli nákaze usmrceno 57 zvířat.

Čtyři z 11 ohnisek jsou na jižní Moravě, čtyři v jižních Čechách a po jednom v Olomouckém, Libereckém a Středočeském kraji.

Virus se do velkochovu v Řitovízi zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. "Když sem dovezli balíky slámy, tak je nechali chvilku venku a nikdo si neuvědomil, že tímto by se tam mohl tenhle virus zanést," uvedl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba. V ochranném pásmu, které zasahuje do okruhu tří kilometrů, se nachází ještě další chovy drůbeže, dodal. Nakažené kachny veterináři utratili kysličníkem uhličitým s vysokou koncentrací.

Řitovíz je prvním ohniskem ve velkochovu. Patří společnosti Blatenská ryba, která nahlásila úhyn zhruba 160 kachen v úterý a ve středu, na základě toho veterináři z odebraných vzorků dokázali určit, že jde o ptačí chřipku. Firma přišla vybitím 6500 kachen přišla přibližně o 20 tun masa, přesnou výši škody zatím nevyčíslila. Chová ještě dalších asi 25 tisíc kachen.

Náhrada od státu

V Kadeřavci, místní části Turnova, kvůli nákaze utratili více než padesát kusů drůbeže, žádné velké chovy v okolí nákazy nejsou. Chovu ptáků v liberecké zoologické zahradě se preventivní a ochranná opatření podle veterinářů nedotknou.

Okolí ohnisek, tedy míst, kde ptáci uhynuli v chovech, vytvářejí veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. V těchto pásmech platí omezení pro chovatele a větší preventivní opatření před přenosem nemoci. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren. Automobily směřující do areálů chovů musejí projíždět přes dezinfekční rohože.

Kromě 11 ohnisek byly zaznamenány úhyny volně žijících ptáků na ptačí chřipku i v Praze, Zlínském, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji. V případě nálezů divoce žijících ptáků se nevyhlašuje ochranné pásmo ani pásmo dozoru, jako je tomu v případě potvrzení ptačí chřipky v chovech.

Za utracené kusy mohou chovatelé dostat od státu náhradu, požádat o ni musejí do šesti týdnů od utracení zvířat.

Nemoc je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou. V Česku se objevila na začátku letošního roku po deseti letech.

Autor: ČTK Foto: , Pancer Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ