Lékárny si polepšily, loni utržily 73 miliard

Ekonomika
11. 10. 2016 19:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Lékárny v Česku loni utržily za léčiva a zdravotnické prostředky zhruba 73 miliard korun, meziročně o 7,5 procenta více. Vyplývá to z údajů, které poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Největší podíl měly tržby od zdravotních pojišťoven. Činily 35 miliard korun proti 32,5 miliardám v roce 2014.

Za léky bez lékařského předpisu Češi loni v lékárnách zaplatili 8,2 miliardy korun, o 12,3 procenta více než předloni. Výše tržeb z doplatků od pacientů za částečně hrazené léčivé přípravky a zdravotnické pomůcky klesla o tři procenta na 7,8 miliardy korun.


Podle údajů Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo na konci loňského roku v Česku 2562 lékáren, meziročně o 39 méně. Fungují také výdejny léčiv, kterých bylo 245. Nejvíce lékáren, přes 390, má síť Dr.Max, která patří investiční skupině Penta. Dr.Max loni v Česku utržil 13,8 miliardy korun, meziročně o 14 procent víc.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl řekl, že trh s léčivými přípravky v Česku sice roste, ale ne rovnoměrně. "Hlavním motorem růstu jsou léky používané při takzvané centrové léčbě, tedy například biologické léky, které se nevydávají na předpis v lékárnách, ale jsou pacientům aplikovány ve specializovaných centrech. Nikoliv přípravky běžně vydávané na recept v lékárnách," uvedl.

Mluvčí společnosti Michal Petrov řekl, že s ohledem na zrušení třicetikorunových regulačních poplatků v lékárnách od začátku roku 2015 jde o velmi dobrý výsledek. "Zrušení poplatků pro naši síť znamenalo ztrátu příjmů ve výši asi 40 milionů korun," uvedl. Marže lékárníků podle něj stagnují, jejich přesnou výši ale neuvedl. Lékárenský trh v ČR je podle něj konsolidovaný.

Zřizovatelem ÚZIS je ministerstvo zdravotnictví. Ústav je správcem Národního zdravotnického informačního systému, spolupracuje například s nemocnicemi, sdruženími lékařů, odbornými lékařskými společnostmi a zdravotními pojišťovnami. Na mezinárodní úrovni spolupracuje s organizacemi jako jsou WHO (Světová zdravotnická organizace), OECD, OSN a Eurostat.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ