Ekonomika státu
Mzdy v Česku jsou teď na úrovni Polska. Porostou ještě víc
09.03.2018 12:29
Růst průměrné mzdy, která loni ve 4. čtvrtletí poprvé překonala 30 tisíc korun, je dán napjatou situací na trhu práce. Firmy se přetahují o pracovníky, kterých je nedostatek. Nárůst podpořilo také listopadové zvýšení platů úředníkům a učitelům. Růst mezd je nejrychlejší od roku 2008, uvedli v reakci na údaje Českého statistického úřadu analytici. Mzdy v ČR jsou v současnosti podle nich na úrovni Polska, Portugalska či Řecka. Silný růst mezd tak bude pokračovat i letos.
Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun, což je o 2337 korun více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Za celý rok 2017 stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Podle ČSÚ 80 procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 263 korun a 51 412 korun.
"Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře. Celkem šly platy ve státní sféře nahoru o 13 procent. Růst mezd ve veřejné sféře se následně přelévá do soukromého sektoru, kde navíc tlačí mzdy směrem nahoru i nedostatek pracovní síly. Ten se navíc stále prohlubuje," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
Podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha firmy v průmyslovém odvětví uvádí nedostatek zaměstnanců jako největší bariéru k růstu. "Mzdy ve čtvrtém čtvrtletí rostly nejrychleji od roku 2008 a jsou tlačeny nahoru nejen výbornou kondicí tuzemské ekonomiky a eurozóny, ale i navýšením platů ve veřejném sektoru, opakovaným zvýšením minimální mzdy a historicky nejnapjatějším trhem práce. Nadprůměrný růst mezd proto bude pokračovat i v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku," uvedl Frydrych.
Zrychlení růstu mezd podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka vedlo k dalšímu přiblížení životní úrovni ve vyspělejších zemích. "Průměrná mzda v České republice po zohlednění rozdílu v cenových hladinách se loni zvýšila na 67 procent průměru EU z předloňských 65 procent unijního průměru. Mzdy v České republice jsou na zhruba stejné úrovni jako v Polsku, Portugalsku či Řecku," uvedl. Jsou však vyšší než na Slovensku, kde průměrná mzda v loňském posledním čtvrtletí byla 1041 eur (v přepočtu 26 440 korun) a v průměru za celý loňský rok dosáhla 954 eur (24 230 korun).
Silný růst mezd bude podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška v Česku nepochybně pokračovat i v letošním roce. "Již v prvním čtvrtletí nejspíš došlo k dalšímu zrychlení meziročního tempa nad osm procent a celoročně budou přírůstky lámat nové rekordy. Podniky tedy budou tahat při mzdových vyjednáváních za kratší konec provazu a zaměstnanci se můžou těšit na zlepšování své životní úrovně," uvedl.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že v závěru roku mzdy rostly o něco rychleji zaměstnancům na nižším stupni mzdové pyramidy. "Tento vývoj je dán skutečností, že na pracovním trhu převažuje poptávka po méně kvalifikovaných zaměstnancích, což je ostatně zřejmé i z nabídek volných pracovních míst," uvedl.
Růst mezd přitom podle hlavního eokonoma BH Securities Štěpána Křečka společně s posilováním české koruny prodražuje tuzemskou pracovní sílu pro zahraniční investory. "Česká republika se postupně transformuje z nízkonákladové ekonomiky na vyspělou. Přestáváme konkurovat prostřednictvím nízkých cen a začínáme se orientovat na kvalitu," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.