Měna oslabuje
Nadhodnocená koruna padá z oblak, pomáhá však exportu
15.11.2011 07:00 Původní zpráva
Česká koruna zaznamenala nejhorší výsledky ze světových měn, když minulý týden ztratila k euru 2,5 procenta, což byl největší propad za více jak dva roky. Americký dolar se na začátku prázdnin prodával za cenu kolem 16,50 korun za dolar. Nyní kurs atakuje hranici devatenácti korun. Proč tedy najednou koruna tak oslabila?
Česká koruna byla v průběhu letních měsíců některými zahraničními analytiky připodobňována k švýcarskému franku východní Evropy. Investoři ji brali jako určitý bezpečný přístav a koruna výrazně posilovala. Ze středoevropských měn si vedla nejlépe. Ovšem přirovnání k franku bylo hodně nadsazené.
"Koruna v tomto roce přesahovala tempo posilování, při úrovni 24 Kč za euro bylo jasné, že koruna je odpoutaná od základních ukazatelů, které jsou dané tempem reálné konvergence. U konvergujících ekonomik (vyznačujících se nižší produktivitou práce než u hlavních obchodních partnerů) hospodářství a produktivita práce roste rychleji a dochází k srovnávání cenových hladin a posunu měnového kursu. A právě posun kursu probíhal rychleji a to zapříčinilo tuto korekci a oslabení koruny," uvádí analytik Jan Bureš z ČSOB Poštovní spořitelny.
Česká republika je vůči hlavním ekonomikám eurozóny maximálně otevřená (do eurozóny míří až 70 procent veškerého tuzemského exportu). Koruna se dlouhou dobu obchodovala na silných úrovních proti ostatním regionálním měnám. Polský zlotý i maďarský forint oslabily už v minulých týdnech, koruna byla pořád silná a propad započal až později. Impulsem byla samozřejmě eskalace napětí na periferiích eurozóny.
Na vině silný dolar a strach v EU
"V předkrizovém období se růst Česka pohyboval kolem pěti procent, zatímco v eurozóně to bylo asi 2,5 procenta, tam byl ten rozdíl. V této chvíli je růst eurozóny 1-1,5 procenta, v ČR to je kolem 1,8 procenta. Tempo dohánění tedy zpomalilo. Díky tomuto faktu tak byla koruna nadhodnocena, " říká dále Bureš. Podle něj byla dalším faktorem eskalace krize na periferii eurozóny spojená se skokovým posílením dolaru a pádem eura.
Na posilování dolaru jsou středoevropské měny velice citlivé. Dolar posiluje zejména v případech, kdy graduje napětí na finančních trzích. Právě dolar poslední týdny především proti euru posiluje, což se odráží na propadu koruny. Itálie a Řecko přinesla investorům dost nervozity, což se takto projevilo na trzích. K pádu koruny pak přispěly i výprodeje na devizovém trhu, někteří investoři měli zřejmě jiné očekávání a při prolomení hranice 25 korun mohla přijít řada stop-loss operací, které dále oslabovaly korunu, jak se jí spekulanti zbavovali a přiživovali negativní trend.
Do konce roku se dá podle Bureše ještě očekávat další oslabení koruny, nemělo by ovšem být nijak výrazné. Z nastálé situace ovšem nemusí být firmy zatím nervózní. Exportéři vlivem slabé koruny inkasují v zahraniční díky kurzovým rozdílům vyšší zisky. Ty by pak mohly sloužit jako určitý tlumič situace, kdyby se eurozóna opravdu dostala do recese a firmám by ubývaly zakázky. Slabá koruna tak vlastně tlumí podnikům příznaky krize.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.