Nájem vs. hypotéka: co se vyplatí?

Ekonomika
10. 4. 2017 05:30
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Boom poptávky po bydlení v tuzemsku nepolevuje. V některých regionech, například v Praze, už ale není skoro z čeho vybírat. I proto ceny bytů stále rostou. Kde se vyplatí vzít si hypotéku a v jakých případech raději zvolit nájemné?

Situace na českém bytovém trhu začíná připomínat předkrizový rok 2008, kdy lidé developerům i realitkám doslova trhali ruce. Podepsala se na tom zlepšující se ekonomická situace českých domácností, ale i stále výhodné hypotéky, díky nimž měsíční splátky vycházejí v mnoha městech stále levněji než nájemné, a to přesto, že se podmínky pro udělování hypoték od Nového roku zpřísnily.

Koupit si byt se podle odborníků aktuálně vyplatí hlavně v krajských metropolích a univerzitních městech, jako jsou Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice nebo Liberec. Nájemné naopak vyjde obecně levněji například v Moravskoslezském, Olomouckém nebo Karlovarském kraji. Záleží ale na konkrétní lokalitě.

V Praze - i přesto, že je v průměru nejdražší - se drží poptávka po vlastním bydlení stále vysoko. Vytrvale tam totiž rostou i nájmy. Pokud jde o nové byty, těch se loni v hlavním městě prodalo 6650, dohromady za 32 miliard korun. Ve zbytku Česka našlo podle aktuální studie společnosti Trigema své majitele celkem pět tisíc bytů v novostavbách. Naproti tomu nabídka volných bytů se extrémně ztenčila - v hlavním městě jich byly ke konci roku čtyři tisíce, v regionech dohromady okolo 4300.

Zejména v Praze, kam se soustřeďuje většina nové výstavby, už je situace kritická. Nedostatek bytů je dán především komplikovaným procesem povolování staveb a opatrností úředníků. Ti navíc nemají oporu v metropolitním plánu, který má řešit, kde a za jakých podmínek se bude moci stavět. Město ho totiž stále neschválilo.

Čtěte TÝDEN!

Autor: Kamila JuškováFoto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Bilderbox

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ