Nejnáročnější rok, řekli veterináři k loňsku. Na pokutách vybrali nejvíce

Ekonomika
25. 1. 2018 14:00
Veterináři loni vybrali na pokutách o milion více než předloni.
Veterináři loni vybrali na pokutách o milion více než předloni.

Veterináři loni vybrali na pokutách rekordních 29,5 milionu korun, o milion více než předloni. Zástupci Státní veterinární správy (SVS) to uvedli na bilanční tiskové konferenci. Loni řešili ptačí chřipku, která se v ČR objevila po deseti letech a africký mor prasat, který se na území státu vyskytl poprvé. Rok 2017 i proto na tiskové konferenci označili za jeden z nejnáročnějších roků v historii úřadu. Na 47 tisíc klesly kontroly v oblasti veterinární hygieny.

V loňském roce neuložili veterináři žádnou jednotlivou rekordní pokutu, nejvyšší byly v hodnotě 200 tisíc korun. Například uložili za 180 tisíc korun pokutu podniku, kde byly nevhodné podmínky chovu skotu a problémy s odvozem kadáverů.

"Čím dál, tím více klademe důraz na to, že kdo porušuje legislativu - třeba i opakovaně - tak ten musí být potrestán," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podle něj se veterinární správa snaží sjednocovat výši pokut napříč republikou. Jde například o oblast falšování potravin. U kontrol živočišného původu loni klesl podíl závad z pěti procent na 3,9 procenta, zejména kvůli menšímu počtu kontrol v místě, kam se měla zásilka dovést. Tyto kontroly vykazují obecně vyšší množství administrativních prohřešků. "Spektrum závad bylo podobné jako v roce 2016. Převládaly prohřešky v dodržování správné výrobní a hygienické praxe, označování potravin a ve vedení dokumentaci," dodala správa.

Ptačí chřipka se v Česku loni objevila po deseti letech a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech byl kvůli nemoci loni na jaře vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 40 ohnisek nemoci. Veterináři však později upozornili, že s příchodem zimního období se může v ČR ptačí chřipka znovu vyskytnout, ohniska v Evropě stále jsou.

Jak uvedl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS Petr Šatrán, loni veterináře překvapil africký mor prasat, který se na území ČR nečekal. V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři k dnešku potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Kdyby k tomu došlo, musely by být vybity.

Šatrán upozornil, že se veterinářům podařilo nemoc udržet v relativně malé oblasti na Zlínsku, což se v jiných evropských státech nestalo.

V Evropě se podařilo podle Šatrána zabránit dalšímu šíření nebezpečné virové nákazy tzv. Lumpy skin disease, neboli nodulární dermatitidě skotu, která se šířila z Balkánu. Začala se používat vakcína z jižní Afriky, šíření choroby předtím, než dosáhla Rakouska, se díky ní dokázalo dostat pod kontrolu.

Z hlediska možného vývozu potravin je diskutovaná možnost exportu českého hovězího a vepřového do Číny. U vepřového tomu loni zabránilo rozšíření afrického moru prasat, ale na české kontroly skotu se má podle Semeráda v krátké době přijet podívat čínská delegace.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ