Končí doba, kdy živnostníci vlastnili až několik desítek živnostenských listů na různé živnosti. Od příštího roku jim budou úřady vydávat pouze jediný průkaz pro všechny obory v podobě výpisu z živnostenského rejstříku. Vyplývá to z novely živnostenského zákona, jejíž základní teze představil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Podle Římana mohou začínající podnikatelé na tomto opatření výrazně ušetřit. Nyní musejí za každý živnostenský list zaplatit 1000 korun, v budoucnu za výpis se všemi živnostmi zaplatí stejnou částku, ale pouze jednou. Například loni se zaregistrovalo 25 000 nových podnikatelů, kterým úřady vydaly oprávnění na 45 000 živností. Pokud by nová úprava platila již loni, ušetřili by podnikatelé 20 milionů korun.
Podnikatelé toto opatření vítají. "Podobně jako u obchodního rejstříku se i živnostník musí prokazovat výpisem z živnostenského rejstříku. Živnostenský list nenese informaci, zda je stále platný. Proto neexistuje důvod vydávávat jednotlivé živnostenské listy a inkasovat za ně poplatky,“ vysvětlil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.
Neznamená to však, že nynější podnikatelé si budou muset hromadně vyměnit své staré živnostenské listy za nový průkaz. Ten dostanou pouze při nahlášení změn, například trvalého bydliště nebo místa podnikání. Nové průkazy vystřídají staré umně graficky vyvedené živnostenské listy postupně.
Začátek podnikání má usnadnit i zjednodušení registračního formuláře, který se zmenší z dnešních čtrnácti na pouhé dvě strany. Sníží se množství požadovaných údajů, další si úřady samy stáhnou z veřejných databází.
Změny bude možné ohlásit na kterémkoli úřadě
S novelou zákona skončí i striktní příslušnost podnikatele k domovskému živnostenskému úřadu. Ministerstvo navrhuje, aby živnostník mohl veškeré změny v podnikání ohlásit na jakémkoli živnostenském úřadě v republice, domovský úřad bude řešit pouze pokuty.
Výrazné posuny čekají i klasifikaci živností. Volné živnosti, kterých je nyní 126, se sloučí do jednoho celku a podnikatel bude moci vykonávat všechny činnosti z příslušné skupiny, aniž by zvlášť žádal o živnostenské oprávnění. Obor činnosti se bude uvádět pouze pro statistické účely.
Změna se dotkne i řemeslných a vázaných živností. Těch je v současné době 136, ministerstvo však hodlá do budoucna na seznamu nechat pouze 94. Jako příklad uvedl Říman sloučení živnosti kovářské a podkovářské nebo výrobu a instalaci leteckých přístrojů a výrobu a instalaci elektronických zařízení.
O sedm na 21 se sníží koncesované živnosti, které na žadatele kladou největší nároky, co se týče praxe i vzdělání. Do vázaných živností se přeřadí například oceňování majetku, do volných živností přejde třeba nákup, skladování a prodej hromadně vyráběných léčivých přípravků.
„Seznam volných živností byl naprosto zbytečný, zavedení jedné živnosti volné je zjednodušující opatření," poznamenal Drábek. Stejně logické je podle něj snížení počtu koncesovaných živností, kterých by mělo být minimum.
Doklad vzdělání nebude potřeba
Další významné ulehčení při vstupu do oboru vidí Říman ve zrušení požadavku na povinnou praxi. Pokud chce nyní například zedník začít podnikat na živnostenský list, úřady po něm žádají nejen doklad o vzdělání, ale i o tříleté praxi. Zaměstnanec přitom takovou povinnost nemá. Napříště bude zedník dokládat pouze vzdělání, praxe nebude třeba.
S tímto opatřením komora rozhodně nesouhlasí. "V připomínkovém řízení novely živnostenského zákona budeme požadovat zachování této povinnosti, ukončené formální vzdělání je jedna věc, ale pro dostatečnou kvalifikaci je praxe nutná," podotkl Drábek.
Novela živnostenského zákona by měla být hotova do poloviny tohoto roku, poté ji projednají vláda a parlament a v platnost by měla vstoupit 1. ledna 2008. "To by byl ideální stav, ale znáte náš legislativní proces," zapochyboval o termínu Říman.
Foto: Jan Schejbal