Těžební společnost New World Resources (NWR), majitelka černouhelné firmy OKD, snížila meziročně ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 35 procent na 84 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun). Tržby společnosti vzrostly o 15 procent na 455 milionů eur. NWR pomohly vyšší ceny uhlí a poptávka středoevropských hutních podniků.
"Výsledky za první pololetí tohoto roku vykazují výrazné meziroční zlepšení..., což odráží silnou cenovou hladinu v globálním měřítku a robustní poptávku z odvětví spotřebovávajících ocel v regionu střední Evropy," komentoval dosažené výsledky předseda představenstva NWR Mike Salamon. Společnost podle Salamona vyplatí dividendu ve výši zhruba 50 procent čistého zisku za první pololetí.
Za první pololetí NWR vytěžila 5,832 milionu tun uhlí a prodeje uhlí činily 5,403 milionu tun. Pololetní produkce koksu dosáhla 400.000 tun a externí prodeje koksu činily 321.000 tun.
Produkce uhlí v první polovině roku 2011 byla podle očekávání o sedm procent vyšší než ve stejném období roku 2010, externí prodeje uhlí byly meziročně o deset procent vyšší, a to v důsledku vyšších objemů prodeje energetického uhlí.
Za celé první pololetí zvýšila společnost NWR tržby o 17 procent na 840 milionů eur. Zisk během prvního pololetí klesl o čtvrtinu na 87 milionů eur.
"Nadále předpokládáme, že vyrobíme 11 milionů tun uhlí za celý rok 2011 a prodáme 10,3 milionu tun uhlí," řekl při konferenčním hovoru novinářům finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Finanční výsledky pro rok 2011 budou podle Jelínka záviset na cenách uhlí a koksu ve čtvrtém čtvrtletí.
Za celý letošní rok plánuje NWR investovat 200 až 250 milionů eur. Investice půjdou hlavně do zvýšení podílu koksovatelného uhlí na celkové skladbě těžby. Další prostředky firma vynaloží na otevření polského dolu Debiensko a údržbu stávajících projektů.
Společnost je nicméně opatrná, pokud jde o krátkodobý výhled. "S ohledem na současný neklid na trzích a nejisté makroekonomické prostředí, zejména v Evropě, jsme ve svých krátkodobých výhledech přesto opatrní. Ačkoliv jsme doposud nezaznamenali žádné konkrétní známky zpomalení na našem regionálním trhu, máme za to, že existuje riziko krátkodobé volatility cen a nestálosti objemů prodeje v roce 2012," poznamenal Salamon.
Negativní vliv by podle analytiků mohlo mít rozhodnutí NWR upustit od plánovaného těžebního mixu koksovatelného a energetického uhlí v poměru 50:50. Produktový mix pro rok 2011 tak bude tvořit 52 procent energetického uhlí, čtyři procenta prachového uhlí a 44 procent koksovatelného uhlí. Podle Jelínka to souvisí s červencovými úmrtími dvou horníků v dole na Karvinsku.
NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.