Obce na severu stupňují boj proti těžbě uhlí

Ekonomika
18. 6. 2007 17:26
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoSvazek obcí v regionu Krušných hor sdružující 11 měst a obcí mosteckého regionu je pro zachování územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Zastupitelstva obcí přijala v tomto smyslu usnesení, a poskytla tak svým starostům mandát trvat na zachování limitů, informoval místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

"Velmi si ceníme podpory kolegů ze sousedních obcí i ústeckého hejtmana Jiřího Šulce, kteří se nenechali ovlivnit populistickým strašením odborářů o tisícovém propouštění horníků z lomu ČSA společnosti Mostecká uhelná (MUS)," uvedl hornojiřetínský starosta Branko Glavica.

Mostecko je regionem s dlouhodobě nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi. I když ta v poslední době klesá, propuštění havířů z MUS by podle hornických odborářů region negativně ovlivnilo. "V případě, že se těžba nerozšíří, je třeba započítat i více než 300 horníků z hlubinného dolu Centrum, který v příštím roce končí. Počítá se s nimi právě na lomu ČSA," řekl už dříve odborový předák lomu ČSA Jaromír Franta. Poukázal i na specifika hornické profese, šance na uplatnění mimo lom je podle něj téměř nulová.

Glavica však tvrdí, že většina havířů dosáhne důchodového věku s ukončením těžby v lomu, zbytek může MUS zaměstnat ve zbylých lomech Vršany a J. Šverma, které budou v provozu do roku 2050. "Na rekultivaci zbytkové jámy lomu ČSA bude potřeba mnohokrát víc zaměstnanců, než rekultivační firmy MUS zaměstnávaly doposud. Apokalyptické vize o nárůstu nezaměstnanosti jsou proto nepodložené," míní.

Upozornil i na skutečnost, že japonští výrobci plochých televizních obrazovek a barevných televizorů zaměstnají v průmyslové zóně Triangle na rozhraní Mostecka, Chomutovska a Lounska až čtyři tisíce lidí. Případná pokračující těžba v lomu ČSA za limity by ohrozila Horní Jiřetín a sousední Černice. Lidé by přišli o domy a museli by se vystěhovat. MUS jim už nabídla finanční vyrovnání, případně odpovídající bydlení v jiné lokalitě. Vedení města však s těžaři odmítá komunikovat. Glavica poukazuje na dva roky staré referendum, v němž drtivá většina obyvatel Horního Jiřetína i Černic bourání obcí odmítla.

Pro rozšíření těžby za limity se naopak už dříve vyjádřili starostové Jirkova, Vysoké Pece a Strupčic na Chomutovsku a také mostecký primátor Vlastimil Vozka. "Důležité je, že jde o vyjádření soukromých názorů starostů, nikoliv oficiální stanovisko jejich obcí. K tomu by totiž bylo potřeba usnesení rady či zastupitelstva. O aktuální a oficiální postoj deseti z jedenácti obcí, jež jsou v něm sdruženy, se opírá právě usnesení Svazku obcí v regionu Krušných hor," dodal Glavica.

Foto: Jan Šilpoch

Autor: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ