Odbory OKD chtějí pro příští rok po vedení zvýšení mezd

Ekonomika
30. 10. 2017 20:01
Generální ředitelství OKD v Ostravě.
Generální ředitelství OKD v Ostravě.

Odbory v těžební společnosti OKD chtějí, aby zaměstnavatel pro příští rok zvýšil mzdy. Jednají o tom s vedením firmy. Uvedl to předseda Sdružení hornických odborů OKD (SHO) Jaromír Pytlík, který tento týden ve funkci skončí. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský jednání s odbory potvrdil. Černouhelná firma, která je od loňska v úpadku, stále shání desítky pracovníků.

Pytlík se po téměř šesti letech rozhodl skončit ve funkci předsedy odborů z osobních důvodů. Novým předsedou SHO bude odborový předák z Dolu Paskov Rostislav Palička. "Ještě v listopadu budu pomáhat, protože jednáme o odměnách na Vánoce pro letošní rok a jednáme o dodatku ke kolektivní smlouvě. Chceme navýšit tarify pro příští rok. Mzdy jsou problematické a nemáme lidi," řekl Pytlík.

V OKD nyní včetně dodavatelských firmě pracuje okolo 9500 lidí. Průměrná hrubá mzda v OKD činila loni 32.703 korun. V Moravskoslezském kraji byla v roce 2016 průměrná mzda 25.171 korun.

"Stejně jako většina zaměstnavatelů v ČR, i vedení OKD s odbory jedná a diskutuje o výši průměrných mezd a jejich možném navýšení. Za vedení OKD mohu potvrdit, že se se zástupci odborových organizací pravidelně scházíme a konstruktivně projednáváme jejich návrhy a připomínky, týkající se této problematiky. Nicméně, oboustranná jednání stále pokračují," řekl Čelechovský.

Mluvčí OKD uvedl, že firma shání řádově několik desítek zaměstnanců na nedostatkové hornické profese. "Potřebujeme lidi na průběžné doplňování stavu a také elektrikáře na povrchová pracoviště," řekl.

Věřitelé OKD v srpnu na schůzi a poté tento měsíc soud schválili firmě reorganizační plán. Minulý týden se ale proti němu odvolal největší neuznaný věřitel Citibank. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce Lee Louda popřel, mezi nimi i více než desetimiliardové pohledávky Citibank. Věřitelem OKD s největšími uznanými pohledávkami je skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky za více než 460 milionů korun.

Podle reorganizačního plánu mají být doly a provozní majetek firmy vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli. Těžba uhlí má postupně klesat a v souvislosti s tím se mají zavírat jednotlivé doly. V dolech Darkov a Lazy by měla podle reorganizačního plánu těžba uhlí skončit v roce 2018, v Dole ČSA v roce 2021 a v Dole ČSM v roce 2023.

Na prodej OKD Prisku si u Evropské komise stěžuje americká firma Alcentra ze skupiny BNY Mellon, která sama měla zájem o koupi akcií, ale byla z nabídky vyloučena. Uvedla, že za OKD nabízela 540 milionů korun, v prodeji Prisku spatřuje nedovolenou státní podporu. Insolvenční soud to odmítl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Marek Síbrt

Další čtení

ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ